ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ostry dyżur
Zator gałęzi tętnicy środkowej siatkówki
lek. Kamil Świergosz1
lek. Joanna Jamszoł2
dr n. med. Joanna Siwiec-Prościńska2
- Na podstawie opisu przypadku 60-letniego pacjenta z zaburzeniami widzenia omówiono szczegółowo diagnostykę i leczenie niedrożności tętniczej siatkówki z podziałem na zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki i zator gałęzi tętnicy środkowej siatkówki oraz zamknięcie tętnicy rzęskowo-siatkówkowej
Opis przypadku
Pacjent w wieku 60 lat zgłosił się na ostry dyżur na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z powodu zaburzeń widzenia okiem lewym trwających od kilku godzin. Objawy w postaci okresowego przysłonięcia obrazu, nasuwającej się od góry zasłony, aż do całkowitego zaniewidzenia powtarzały się około 2-3 razy, ustępując samoistnie po kilku-kilkunastu minutach. W wywiadzie pacjent podał jeden podobny epizod, który wystąpił około pół roku wcześniej i ustąpił samoistnie. Mężczyzna nie chorował przewlekle, nie przyjmował na stałe żadnych leków, nie miał uczulenia na leki, nie uległ żadnemu wypadkowi ani nie doznał urazu, zaprzestał palenia tytoniu 9 lat temu. Jego wywiad rodzinny był nieobciążony neurologicznie ani okulistycznie.
Uwagę zwróciła nadmiernie rozbudowana masa mięśniowa pacjenta, wypracowana w trakcie długoletniej służby wojskowej. Pacjent nie stosował niedozwolonych substancji ani preparatów anabolicznych, natomiast ćwiczył regularnie na siłowni 3-4 razy w tygodniu.
Stan narządu wzroku: Vis oka prawego 0,3 sc, 1,0 cc (mały astygmatyzm), barwa zielona (+); Sn oka prawego 0,5/30 cm z addycją plus 3,0 D; T oka prawego 18 mmHg; Vis oka lewego 0,08 knp, barwa zielona (+), lecz słabiej; Sn oka lewego – nie czyta; T oka lewego 18 mmHg. Odcinek przedni oka prawego i lewego spokojny, prawidłowe reakcje pośrednia i bezpośrednia źrenicy na światło; dno oka: tarcza nerwu II w poziomie dna, adekwatne do wieku, z zachowanym przepływem przez naczynia krwionośne. Podczas badania dna oka lewego zwrócono szczególną uwagę na stan siatkówki obwodowej, jej prawidłowe przyleganie, brak zblednięcia, tylko na obwodzie na godzinie 9 widoczne było znamię naczyniówki.
Na SOR-ze wykonano tomografię komputerową głowy (TK) i zlecono konsultację neurologiczną. W badaniu nie wykazano zmian ogniskowych przed podaniem środka cieniującego ani po jego podaniu. W badaniu angio-TK wykazano drobne rozsiane zmiany miażdżycowe naczyń szyjnych bez krytycznych przewężeń. Obie tętnice szyjne wewnętrzne tworzyły pętle (wariant anatomiczny). Tętnice mózgowe nie wykazały cech niedrożności ani wady naczyniowej. W badaniach laboratoryjnych krwi: z odchyleń podwyższona liczba krwinek czerwonych, hemoglobina i hematokryt oraz nieznacznie podwyższone próby wątrobowe.