ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Myślę, że śmiało można powiedzieć, iż każdy kolejny badany przez nas pacjent to inna choroba, inny przypadek, inna historia i inny problem do rozwiązania. Dlatego bieżący numer „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy zróżnicować tematycznie nieco bardziej niż dotychczas, czyniąc z niego prawdziwy „koktajl” zagadnień okulistycznych.
Zajmiemy się więc najczęstszymi chorobami oczu dzisiejszych nastolatków i leczeniem zeza u dorosłych. Przyjrzymy się zagadnieniom związanym z zaburzeniami funkcji siatkówki i naczyniówki w przebiegu choroidopatii punkcikowatej wewnętrznej, a także zapoznamy się z nowymi technikami operacji zaćmy i zagadnieniami związanymi ze stożkiem tylnym soczewki. To nie wszystko! Uwadze naszych Czytelników polecam również artykuł poruszający problematykę stopniowej utraty widzenia związanej z wiekiem. Praca opisuje współczesne poglądy i postępowanie w różnych stanach degeneracyjnych siatkówki i jestem pewien, że zainteresuje wszystkich naszych Czytelników.
Jak widać, tematyka szeroka i bardzo interesująca, a co najważniejsze – znajdująca odbicie w naszej codziennej praktyce. Sądzę, że każdy znajdzie dla siebie coś, co szczególnie go intryguje i ciekawi. Trudno też jest wskazać konkretny artykuł, który można by uznać za najważniejszy, gdyż wszyscy autorzy, których zaprosiliśmy do współpracy przy tworzeniu bieżącego numeru, opisują dane zagadnienia z dużym znawstwem tematu, prezentując wyłącznie te aspekty wybranych jednostek chorobowych, które dla nas – okulistów – wydają się najistotniejsze. Przypuszczam, że zarówno ci z Państwa, którzy zajmują się głównie terapią zachowawczą, jak i osoby pasjonujące się leczeniem chirurgicznym z równą uwagą zapoznają się z przygotowanym przez nas materiałem.
Na zakończenie chciałbym z żalem przypomnieć, że (niestety!) tegoroczny Zjazd Okulistów Polskich nie odbędzie się w zaplanowanym terminie, tj. w czerwcu. Przyczyną jest, oczywiście, sytuacja epidemiologiczna panująca w naszym kraju… Szkoda, bo wydarzenie to co roku gromadziło o tej porze tłumy okulistów. Jak wiadomo, konferencja została przeniesiona na początek listopada bieżącego roku i należy mieć nadzieję, że do tego czasu warunki poprawią się na tyle, że organizacja zjazdu okaże się możliwa i pozbawiona wszelkich zagrożeń.