ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Aktualności
Aktualności
Magda Szrejner
Pierwsza kobieta we władzach ERO
Dr Anna Lella jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta w historii została szefową ERO FDI, czyli Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystów. To organizacja, która w ramach FDI skupia główne krajowe towarzystwa stomatologiczne z Europy, byłych republik radzieckich oraz Izraela. W sumie jest ich 37. Kadencja prezydenta ERO FDI trwa trzy lata.
Warszawa przetestuje szkolne gabinety
Na razie pilotażowo w pięciu podstawówkach zamierzają uruchomić gabinety dentystyczne miejscy urzędnicy. Wszystkie zostaną wyremontowane na koszt miasta, za co warszawski ratusz zapłaci w sumie ok. 750 tys. zł. Trwają negocjacje z mazowieckim oddziałem NFZ, by zgodził się on przenieść część kontraktu z miejskich przychodni na nowe szkolne gabinety. Rzecznik funduszu przyznaje, że będą one traktowane priorytetowo podczas konkursu ofert, ale muszą spełnić podstawowy warunek: być dostępne również dla pacjentów z zewnątrz, a nie tylko dla uczniów. Na to niechętnie chcą przystać jednak dyrektorzy placówek obawiający się pojawienia w szkolnych murach przypadkowych osób.
Dentyści mogą wstrzykiwać
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego i innych substancji wstrzykiwanych w skórę w obrębie twarzoczaszki oraz okolic przyległych mogą być wykonywane przez lekarzy stomatologów – potwierdziło prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd odpowiedział tym samym na pismo prof. Bolesława Samolińskiego z CKP WUM. Prof. Samoliński zapytał o to w kontekście podejmowania przez dentystów studiów podyplomowych na kierunku medycyna estetyczna, gdzie w programie nauczania jest m.in. podawanie tych iniekcji. NRL nie widzi jednak żadnych przeciwwskazań zarówno w odbywaniu przez dentystów studiów podyplomowych w tym zakresie, jak i dokonywaniu zabiegów.
Będziemy kształcić asystentki?
MZ zwróciło się do NRL z pytaniem o opinię dotyczącą przywrócenia kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej. Samorząd jest w tej sprawie jednomyślny – zdaniem lekarzy świadczenia stomatologiczne są wykonywane w sposób bardziej efektywny w zespole, w którym uczestniczy lekarz dentysta oraz wykwalifikowana osoba wykonująca zawód asystentki. NRL w zeszłym roku apelowała już w tej sprawie do resortu zdrowia, argumentując, że w razie zaprzestania kształcenia asystentek stomatologicznych dostęp lekarza dentysty do wykwalifikowanego personelu pomocniczego będzie mocno ograniczony z uwagi na niewystarczającą liczbę osób uprawnionych do wykonywania zawodu.