ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Stomatologia interdyscyplinarna
Pacjentka w ciąży w gabinecie stomatologicznym
Dr n. med. Olga Preuss1
Dr n. med. Aleksandra Jaroń1
Dr n. med. Magda Aniko-Włodarczyk1
Dr hab. med. Grzegorz Trybek2
Multidyscyplinarna dbałość o pacjentkę w ciąży powinna być standardem w opiece prenatalnej. Zmiany zachodzące w organizmie i wzmożona potrzeba leczenia stomatologicznego warunkują częste wizyty w gabinecie. Zarówno leczenie stomatologiczne, jak i chirurgiczne najbezpieczniej jest przeprowadzić w II trymestrze ciąży (ryc. 1).
Opieka prenatalna jest pojęciem, które określa nie tylko opiekę ginekologiczną nad rozwijającym się płodem, ale również dotyczy multidyscyplinarnej dbałości o pacjentkę ciężarną. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety wpływają na cały organizm, w tym również na jamę ustną. Mogą one wywołać zapalenie dziąseł, guz ciążowy, a nawet ubytki erozyjne. Z tych względów ciąża jest stanem, który powoduje konieczność wzmożonej opieki stomatologicznej i odpowiedniego podejścia lekarza stomatologa. Wymaga również szczególnego dbania o higienę jamy ustnej oraz zgłaszania się na wizyty kontrolne.[1-3] Pierwsza wizyta ciężarnej powinna się odbyć już w I trymestrze ciąży w celu ustalenia planu leczenia. Jednak opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży oprócz działań terapeutycznych powinna również obejmować promocję zdrowia oraz profilaktykę. Ważnym aspektem jest także nawiązanie współpracy przez lekarza stomatologa z ginekologiem w kwestii opieki nad taką pacjentką.[1]
Ciąża
Z powodu zmian fizjologicznych, które występują w organizmie ciężarnej, zmianom ulega plan leczenia stomatologicznego oraz następuje konieczność modyfikacji farmakoterapii. Przepisując leki oraz ustalając plan leczenia, należy pamiętać o niebezpieczeństwie wystąpienia powikłań, z utratą ciąży włącznie. Leki trzeba dobierać indywidulanie, często po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę i mając na uwadze ich wpływ na płód.[1-6] Ciąża, choć jest stanem fizjologicznym, powoduje szereg zmian w organizmie kobiety (ryc. 2).
Zmiany w jamie ustnej
Oprócz zmian w poszczególnych układach, dochodzi również do szeregu nieprawidłowości w jamie ustnej. Część z nich jest spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, natomiast przyczynę innych stanowi stan ciąży (tab. 1).