Jak powinno wyglądać skuteczne zespołowe leczenie pacjentów z chorobami przyzębia? O współpracy dentysty z higienistą stomatologicznym

00:18:55

Według danych z raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat globalnego stanu zdrowia jamy ustnej, aż 1 mld osób na całym świecie cierpi na ciężkie choroby przyzębia. Z kolei w Polsce 95% dorosłych ma próchnicę, a jedynie 1% Polaków w wieku 35-44 lata może cieszyć się zdrowym przyzębiem. Mimo że obserwuje się powolne odwrócenie tego trendu, epidemia chorób przyzębia jeszcze długo będzie problemem, z którym będą musieli mierzyć się lekarze stomatolodzy.

Dlatego właśnie warto pamiętać o tym, że choroby przyzębia są schorzeniami, które powinny być leczone zespołowo. Od momentu postawienia diagnozy, przez leczenie, aż po wyprowadzenie w fazę podtrzymującą pacjent powinien być pod stałą opieką odpowiedniego specjalisty. Właśnie dlatego warto działać według skutecznych schematów postępowania i planów leczenia, dzięki którym prowadzenie pacjenta będzie odbywało się w uporządkowany i harmonijny sposób. Skąd czerpać tego rodzaju schematy? Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy dentystą a higienistą oraz innymi specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta z chorobami przyzębia?

Między innymi na te pytania odpowiedziała w rozmowie z hig. dypl. Anną Makówką lek. dent. Magdalena Załęska. Obejrzyj nagranie i dowiedz się:

• Na co zwrócić uwagę, diagnozując pacjenta pod kątem chorób przyzębia?

• Jak powinno wyglądać badanie pacjenta, u którego podejrzewamy chorobę przyzębia?

• W jakich sytuacjach warto podjąć decyzję o konsultacji z lekarzem innej specjalności?

• Jaka jest rola higienisty stomatologicznego w planie leczenia periodontologicznego?

• Jakie informacje o higienie jamy ustnej warto przekazać pacjentowi?

• Jak powinna wyglądać dobra komunikacja pomiędzy dentystą, higienistą i innymi specjalistami?