Nadwrażliwość zębów po zabiegu piaskowania. Jak skutecznie jej zapobiec i jak ją leczyć?

00:12:57

Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym polegającym na usuwaniu z powierzchni zębów różnego rodzaju przebarwień i osadów, które pojawiły się na szkliwie na przykład w wyniku picia kawy, herbaty czy wina lub w konsekwencji palenia tytoniu. Tego rodzaju profilaktyczne czyszczenie powierzchni zębowych przeprowadza się zazwyczaj przy użyciu strumienia wody, powietrza i drobnoziarnistego środka ściernego. Ze względu na to, że podczas zabiegu może dojść do odsłonięcia zębiny i otwarcia kanalików zębinowych, jednym z najczęstszych skutków ubocznych piaskowania jest pozabiegowa nadwrażliwość zębów. Pacjenci narzekają w takim wypadku krótki, ale ostry i intensywny ból pojawiający się jako reakcja na zimno lub po spożyciu gorących czy słodkich pokarmów.

I choć nadwrażliwość zębów często ma charakter przemijający, nie można jej lekceważyć. Jak skutecznie przygotować pacjenta do piaskowania, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia pozabiegowej nadwrażliwości zębów? Jak pomóc pacjentowi, u którego wystąpiła nadwrażliwość po piaskowaniu?

Zapraszamy do obejrzenia wideo, w którym dyplomowana higienistka stomatologiczna, mgr Anna Makówka, odpowiada na te i wiele innych pytań o nadwrażliwość zębów po zabiegu piaskowania.

Z filmu dowiesz się także:

• Jakie elementy budowy zęba zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości po piaskowaniu?

• Czym jest teoria hydrodynamiczna i co mówi o sposobie powstawania nadwrażliwości zębów?

• Jakie mechanizmy przenoszą bodźce bólowe w zębach?

• Jak przygotować do piaskowania pacjenta, który jeszcze przed zabiegiem zmaga się z nadwrażliwością?

• Co powinno znaleźć się w zaleceniach pozabiegowych przekazanych pacjentowi?

• Czym się kierować, wskazując pacjentom preparaty wspierające ich w utrzymaniu higieny jamy ustnej po zabiegu piaskowania?

• Jaka dieta sprzyja pojawieniu się nadwrażliwości zębów po piaskowaniu?