Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej u dzieci. Skuteczna współpraca między pediatrą a dentystą od diagnostyki po leczenie

00:13:38

Jednym z częstszych problemów, z którymi zgłaszają się do lekarzy pediatrów rodzice małych pacjentów, są zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej u dzieci. Rodzajów tego typu zmian jest bardzo wiele i mogą mieć one różnorodne pochodzenie. Wiele z nich może być powodowanych przez choroby ogólnoustrojowe. Mimo że te zmiany, które najczęściej występują w jamie ustnej, mają charakter infekcyjny, niekiedy można spotkać także zmiany o pochodzeniu autoimmunologicznym czy nawet nowotworowym. Z tego właśnie względu wszelkie odbiegające od normy stany jamy ustnej dziecka powinny wzbudzić szczególną czujność lekarza pediatry. Jak rozpoznać najczęstsze z nich? Kiedy leczenie zmiany w jamie ustnej można przeprowadzić w gabinecie pediatry, a kiedy należy skierować małego pacjenta do lekarza dentysty?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o skuteczną współpracę pomiędzy pediatrą a dentystą w diagnostyce i leczeniu zmian na błonie śluzowej jamy ustnej u dzieci udzieliła prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, stomatolog dziecięcy. Z wideo dowiesz się także m.in.:

• Czym charakteryzują się ostre owrzodzenia w jamie ustnej, a czym – przewlekłe?

• Dlaczego przewlekłe owrzodzenia są szczególnie niebezpieczne?

• Jak odróżnić afty od owrzodzeń aftopodobnych?

• Które rodzaje owrzodzeń wymagają dodatkowej diagnostyki?

• Jakie zmiany w jamie ustnej u dzieci powinny zwrócić uwagę lekarza pediatry na możliwość, że ma do czynienia z chorobą ogólnoustrojową?

• Jakie środki farmakologiczne można stosować u pacjentów w wieku rozwojowym podczas leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej?