prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki oraz prof. Stehpan Hjorth
Zbudowani Państwa zainteresowaniem trzecią edycją międzynarodowego projektu edukacyjnego „Psychiatria bez granic”, kontynuujemy projekt od wiosny 2022 roku. Przed Państwem kolejne wywiady prof. Piotra Gałeckiego z wybitnymi ekspertami z wiodących ośrodków naukowych i akademickich z całego świata. Rozmowy będą dotyczyły ważnych problemów klinicznych, jak schizofrenia, depresja, współchorobowość psychiczna i somatyczna. Omówimy zmiany w podejściu związane z nową klasyfikacją chorób ICD-11, która w szczególny sposób „reformuje” psychiatrię. Dziękujemy za zaufanie wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniach, i z przyjemnością zapraszamy na kolejne. Uczestnicy poprzedniej edycji są zapisani automatycznie. Nie ma konieczności dokonywania ponownego zapisu.
Poruszane tematy
• Czym się kierować przy wyborze neuroleptyku dla pacjenta cierpiącego na schizofrenię z różnymi chorobami współtowarzyszącymi?
• Które leki przeciwpsychotyczne są skuteczne w redukcji objawów negatywnych schizofrenii, a które w redukcji objawów pozytywnych?
• Czy istnieje lek przeciwpsychotyczny, który byłby lekiem pierwszego rzutu?
• Jakie mogą być negatywne skutki stosowania nowych neuroleptyków?
• Które leki przeciwpsychotyczne można za sobą łączyć, a jakich politerapii lepiej unikać?
Leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) są współcześnie podstawą leczenia osób z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Około 1/3 pacjentów cierpiących na schizofrenią przyjmuje leki przeciwpsychotyczne w politerapii. Taka forma leczenia jest stosowana przeważnie wtedy, kiedy uznaje się, że pojedyncze leki są niewystarczająco skuteczne. Niekiedy politerapia jest racjonalna i oparta na dowodach, a czasami wręcz przeciwnie i może przynosić więcej szkód niż pożytku.
O tym, jakie leki przeciwpsychotyczne wybierać u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi oraz jak w bezpieczny sposób stosować politerapię porozmawiają prof. Stehpan Hjorth oraz prof. Piotr Gałecki.