O jakim asystencie marzy każdy lekarz

Są e-narzędzia, ale odpowiednich ludzi brak

W ramach systemu Rejestr Asystentów Medycznych (RAM) dostępna jest nowa funkcjonalność, która umożliwia lekarzom upoważnianie asystentów medycznych do wystawiania w ich imieniu e-recepty i e-skierowania. W zamyśle ma to odciążyć lekarzy.

Przypomnijmy, że już od 2018 roku lekarz, lekarz dentysta i felczer mogą upoważniać asystentów medycznych do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (e-ZLA).

Jak czytamy na stronie Centrum Informacji Systemów Ochrony Zdrowia, tego typu rozwiązaniem było zainteresowane środowisko medyczne. Jednak jak sprawdziliśmy, przepisy to nie wszystko. Kłopot w tym, że wyszkolonej kadry brak.

– Żebym mógł przekazać swoje uprawnienia personalne asystentowi, muszę przede wszystkim mieć taką osobę, co w obecnych realiach jest trudne – mówi w rozmowie z podyplomie.pl dr Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Ponadto asystent, któremu przekazuje się takie uprawnienia, musi mieć bardzo wysokie kwalifikacje.

– Biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy, nie będzie łatwo pozyskać do tej pracy osoby o odpowiednich kwalifikacjach – tak aby lekarz mógł się podpisać pod tym, co robi asystent. Pomysły resortu zdrowia, aby asystenci wystawiali e-dokumenty, są oderwane od realiów. Na przykład bardzo często przychodzi do mnie pacjent, aby przedłużyć terapię lekową, a ja mu te leki zmieniam. Jako lekarz widzę przeciwwskazania do dalszego stosowania leku, natomiast asystent (w tym pielęgniarka w roli asystenta) przedłużałby lek w nieskończoność. To nie jest dobry pomysł – wyjaśnia.

W ocenie dr. Andrzeja Sokołowskiego lekarze będą ostrożnie podchodzili do korzystania z tej funkcjonalności.

– Ideałem byłoby mieć asystenta medycznego na oddziale, któremu dyktuję na dyktafon wypisy itd. Takie rozwiązania widziałem wiele lat temu, kiedy byłem na stażu w RFN. Tylko że wszystko wymaga ludzi. Dziś do prostych zajęć nie ma pracowników, a co dopiero do zadań, które wymagają dość zaawansowanego przygotowania – dodaje.

Lekarze mają możliwość wystawiania w RAM upoważnień dla asystentów medycznych w zakresie e-recept i e-skierowań od 30 września br.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować