Lekarzy sposób na problem nieodwoływanych wizyt

Konieczne zdyscyplinowanie pacjentów

Aż 90 proc. lekarzy popiera wprowadzenie kar dla pacjentów za niestawienie się na wizytę bez jej wcześniejszego odwołania – wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis Konsylium24.pl. 

Po tym jak minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że nie mówi „nie” wprowadzeniu opłat dla pacjentów, którzy nie odwołują wizyt, rozgorzała dyskusja. Co o pomyśle karania finansowego pacjentów, którzy nie szanują czasu lekarza, sądzą sami zainteresowani? Portal postanowił to sprawdzić za pośrednictwem internetowej ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy w dniach 7-10 lutego.

Wyniki pokazały, że jedynie 10 proc. z 1604 ankietowanych lekarzy uznało wprowadzenie kar za niezasadne, podczas gdy 44 proc. opowiedziało się za karaniem wszystkich pacjentów, którzy nie odwołali wizyty, a kolejne 46 proc. za wprowadzeniem kar tylko w niektórych sytuacjach.

Większość ankietowanych (75 proc.) stwierdziła również, że kary skutecznie zmniejszyłyby kolejki do specjalistów. Odmienne zdanie miało jedynie 25 proc. respondentów.

W sondażu zapytano lekarzy także o to, jaki byłby ich zdaniem najskuteczniejszy sposób rozwiązania problemu nieodwołanych wizyt bez karania pacjentów.

Według 39 proc. respondentów najefektywniejsze są wiadomości SMS z potwierdzeniem terminu, które pacjenci otrzymywaliby kilka dni przed planowaną wizytą. 22 proc. ankietowanych zasugerowało możliwość odwoływania wizyt online, 18 proc. – uruchomienie specjalnej infolinii z możliwością łatwego odwoływania wizyt. Z kolei 21 proc. uznało, że system nie wymaga zmian, ponieważ dotychczasowe rozwiązania pozwalają na łatwe odwołanie wizyty.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

marlen11

17.02.2020 22:57

Zdałoby egzamin gdyby było łatwiej taką wizytę odwołac,ale jak słyszysz "prosimy o cierpliwość jesteś 12 w kolejce "to się i odechciewa ....

0