O cukrzycy, badaniu piersi i opiece koordynowanej. Lekarze rodzinni edukują pacjentów na YouTube

Nowy projekt Federacji Porozumienie Zielonogórskie

Jak spłacić dług zdrowotny zaciągnięty podczas pandemii? Lekarze rodzinni działający w Porozumieniu Zielonogórskim postanowili dać dobry przykład i zaczęli publikować na YouTube edukacyjne filmy przeznaczone głównie dla pacjentów.
W przystępnej formie wywiadów lekarze rodzinni zwracają uwagę na problemy, o których stale należy przypominać. W najnowszym materiale dr Agata Sławin wyjaśnia, że cukrzyca będąca epidemią XXI wieku, jest podstępną chorobą, która nawet przez 10 lat może się „tlić” nie dając wyraźnych objawów. Nic dziwnego, że według szacunków, milion ludzi nie wie, że ma cukrzycę.
Lekarka zachęca pacjentów, by skorzystali z programów profilaktycznych, takich jak „40 plus”, w ramach których można bezproblemowo wykonać badania i wykryć ewentualny problem na wczesnym etapie.
W innym filmie lekarka zwróciła się do kobiet. Przypomniała, że na raka piersi zachorować można w każdym wieku. Popularnym błędem jest unikanie ginekologa oraz samobadania piesi przez pacjentki, które przeszły już menopauzę.
Filmy to także okazja, by wyjaśnić pacjentom na czym polegają wprowadzane zmiany, np. opieka koordynowana.
Nowy kanał PZ nazywa się „Szkoła Zdrowia”. Rozmowy z lekarzami prowadzi dziennikarka Katarzyna Sudin. Wprawdzie filmy nie biją rekordów w popularności, ale pozwoliły dotrzeć do setek odbiorców, czego z pewnością nie udałoby się osiągnąć podczas indywidualnych rozmów z pacjentami, przy okazji ich wizyt w gabinecie.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować