WUM tworzy centrum szkoleniowe ratownictwa medycznego w Ukrainie

Trenażery, sprzęt ratujący życie i leki już w Iwano-Frankowsku

Polscy ratownicy i specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tworzą i wyposażają ośrodek szkoleniowy medycyny ratunkowej w Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku w Ukrainie. 9 marca podpisano porozumienie o współpracy w tej sprawie.
Dokument podpisali: prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM  i prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego, prodziekan WNoZ WUM. Ze strony ukraińskiej podpisy złożyli: Myron Mateiko – dyrektor Klinicznego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku i prof. Mykola Rożko – rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku.
W ośrodku szkolone będą kadry medyczne. Merytoryczny nadzór nad szkoleniami z ramienia WUM będzie sprawował dr Marcin Podgórski z Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Podczas wizyty w Iwano-Frankiwsku Ukrainie rektor WUM przekazał m.in. trenażery do nauki tamowania krwotoków i wiele innego sprzętu, który będzie wykorzystywany do szkoleń lekarzy i felczerów w udzielaniu pomocy poszkodowanym w działaniach wojennych.
Prof. Zbigniew Gaciong podkreślił, że współpraca z ukraińskim ośrodkiem trwa już od roku. - Zorganizowaliśmy w Ukrainie cykl szkoleń z zaawansowanych technik ratowania życia, w tym medycyny pola walki. Nasi instruktorzy posiadają certyfikaty NATO. Wspomagamy Ukraińców naszą wiedzą i doświadczeniem – powiedział.
- Podczas wizyty przekazaliśmy dla Ukrainy sprzęt do nauczania medycyny pola walki o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Do tego apteczki i sprzęt do wykorzystania przez ukraińskich ratowników od zaraz. Dodatkowo przywieźliśmy transport leków dla szpitala obwodowego w Iwano-Frankiwsku – dodał prof. Robert Gałązkowski.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować