Porozumienie Rezydentów obala mity na temat protestu

Były minister odwołany, szkodliwe reformy wciąż obowiązują

Porozumienie Rezydentów OZZL przypomniało o proteście organizowanym 30 września. Wezwało do udziału i przedstawiło szczegóły.
Lekarze i lekarki mówią wprost: nie zgadzamy się na bylejakość w zarządzaniu ochroną zdrowia. Jako praktycy każdego dnia widzimy mnogość systemowych problemów i mamy dosyć ignorowania ich. Ochrona zdrowia musi stać się kluczowym punktem programów politycznych na te wybory.

O co walczą lekarze?
Protest, który rozpocznie się o godzinie 12, ma być apelem do wszystkich polityków w Polsce. Lekarze żądają, jako postulat zerowy, wycofania się ze wszystkich szkodliwych i bezprawnych zmian w wypisaniu recept wprowadzonych przez Adama Niedzielskiego. Oczekują także:
1. jakości kształcenia – jej degradacja w ostatnich latach jest skrajnie niebezpieczna i niezgodna z prawem. Wypuszczanie na rynek nieprzygotowanych lekarzy stwarza zagrożenie dla pacjenta. Jest żerowaniem na ambicjach i marzeniach młodych ludzi. Nie ma zgody na szkoły zawodowe i uczelnie techniczne bez zaplecza dydaktycznego, infrastruktury i warunków do prowadzenia kierunku lekarskiego.
2. jakości pracy – lekarze nie zgadzają się na obarczanie ich biurokracją oraz łatanie systemowych dziur kosztem zdrowia personelu medycznego. W szpitalach monospecjalistycznych nierzadko zdarza się, że rezydent na dyżurze ma pod sobą 300 pacjentów - to nie jest bezpieczne ani dla pacjenta, ani dla lekarza. Żądają wprowadzenia norm zatrudnienia dla lekarzy w przeliczeniu na pacjenta.
3. jakości systemu – pracujemy w niedofinansowanym systemie, na który polskie państwo przeznacza jeden z najmniejszych odsetków PKB w Europie. W tak niedofinansowanym systemie lekarze nie są w stanie właściwie i nowocześnie pomagać pacjentom. Żądają przekazywania 8% PKB na ochronę zdrowia.
- Nieważne kto będzie zasiadał w parlamencie – my oczekujemy realnych zmian, a nie czczych obietnic. Oczekujemy szacunku, dialogu i zadbania o zdrowie polskiego pacjenta – apeluje Porozumienie Rezydentów.

Fakty i mity o proteście

Porozumienie Rezydentów ostrzegło także przez mitami na temat protestu, jakie powtarzane są w przestrzeni publicznej. Od razu postanowiło zdementować następujące fałszywe tezy:

MIT: Lekarze protestują w celu zyskania podwyżek
FAKT: Liczba problemów systemowych jest tak porażająca, że podjęliśmy decyzję, żeby na protest 30 września iść bez postulatów płacowych. Nie chcemy by walka o jakość została przykryta komentarzami o „łasych na pieniądze lekarzach”. Postulujemy przede wszystkim o 3 x jakość: jakość systemu, jakość pracy oraz jakość kształcenia

MIT: Lekarzy jest zdecydowanie za mało, powinniśmy skupić się przede wszystkim na zwiększeniu ich liczby
FAKT: Liczba lekarzy w Polsce nie jest tak niska by móc usprawiedliwić masowe zwiększanie liczby kształconych studentów (kosztem jakości kształcenia). Ilość lekarzy pracujących z pacjentem na 1000 mieszkańców wynosi 3,51; jest to jedynie o 0,19 p.p. mniej niż średnia europejska, która wynosi 3,7 lekarzy na 1000 mieszkańców. O niedoborze lekarzy możemy mówić więc głównie w kontekście publicznej ochrony zdrowia, z której większość przechodzi o prywatnej. Zjawisku migracji medyków pomiędzy sektorem publicznych a prywanym możemy zapobiec poprzez m.in. polepszenie jakości pracy wskutek zwiększenia PKB na ochronę zdrowia do średniej europejskiej - 8%.

MIT: Niedawny wzrost liczby uczelni z kierunkiem medycznym jest zjawiskiem pożądanym
FAKT: Choć sam w sobie wzrost liczby studentów kierunków medycznych był pożądany, nastąpił on zbyt gwałtownie. W ciągu ostatniego roku zostało otwartych 16 nowych kierunków lekarskich; wzrost liczby miejsc odbył się nieproporcjonalnie do potrzeby rynku oraz zaplecza dydaktycznego uczelni – nastąpił on bez adekwatnego wzrostu kadry dydaktycznej oraz w dużej mierze wynikał z podpisanej 17.08 ustawy degradującej jakość kształcenia. Należy dodać, że pomimo ww. zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich, nie zadbano o poprawę jakości warunków pracy, które miałyby zachęcić młodych lekarzy do pozostania w kraju – obecnie mówi się o tym, że jedynie 13% studentów 6 roku deklaruje zdecydowaną chęć pozostania w kraju.
Temat ten zostanie przedstawiony szerzej przez PR podczas konferencji 14 września poświęconej kształceniu lekarzy.

MIT: Protest 30 września jest tylko i wyłącznie dla lekarzy
FAKT: Na nasz protest może przyjść każda osoba, której zależy na poprawie jakości ochrony zdrowia. Mile widziani są zarówno studenci medycyny, którzy już niedługo będą współtworzyć z nami ochronę zdrowia, personel niemedyczni, ale i pacjenci. Im więcej osób się zaangażuje, tym większa jest nasza szansa na powodzenie.

MIT: Odwołanie Niedzielskiego ze stanowiska Ministra Zdrowia czyni nasz protest zbędnym.
FAKT: Odwołanie Niedzielskiego nie jest równoznaczne z odwołaniem jego szkodliwych “reform”, ponieważ te wciąż obowiązują i wciąż wyniszczają system ochrony zdrowia zagrażając życiu i zdrowiu polskich pacjentów. Zmiana twarzy bez wprowadzenia konkretnych rozwiązań sama w sobie nie stanowi i nie będzie stanowić wyczerpującego rozwiązania. Tym, co jest potrzebne ochronie zdrowia są konkretne działania w celu poprawy jej jakości o które chcemy walczyć w naszym proteście.

Zapisy na transport
Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował linki, pod którymi można zapisać się na wyjazd do Warszawy z miast takich jak: Szczecin, Białystok, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Katowice, Bielsko-Biała, Lublin i Opole.


id