Szpital wojskowy w Bydgoszczy zmuszony do kształcenia lekarzy z uczelni Tadeusza Rydzyka

Kilkaset milionów złotych dla toruńskiej szkoły

- Powiem o tym pierwszy raz, bo ta informacja nie była wcześniej podawana do publicznej wiadomości: szpital wojskowy w Bydgoszczy, kiedyś jedna z perełek, jeśli chodzi o neurologię w naszym kraju. Nie dość, że szpital mocno zdewastowany, to jeszcze został de facto zmuszony przez czynnik polityczny, żeby podpisać umowę z Tadeuszem Rydzykiem na kształcenie lekarzy - powiedział w czwartek w TVN 24 wiceminister Tomczyk, cytowany w komunikacie PAP.

Układ zamknięty
Tomczyk podkreślił, że jego zdaniem jest to "zatrważające", bo pokazuje, że "infrastruktura wojskowa bywała de facto wykorzystywana do celów politycznych, bo Rydzyk jest politykiem". - Ja nie wiem, kogo chce tam kształcić Rydzyk w swojej uczelni, ale chyba nie ginekologów, bo wydaje mi się, że w tej sprawie ma nieco inne zdanie - dodał Tomczyk. Stwierdził, że akredytację uczelni wydawał Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej w rządzie PiS.
Akredytacją uczelni wyższych zajmuje się Polska Komisja Akredytacyjna oraz Komisja Akredytacyjna Akademickich Uczelni Medycznych. Akredytacja państwowa, dokonywana przez PKA, warunkuje prowadzenie przez ocenioną szkołę wyższą określonego kierunku studiów.
- Mieliśmy do czynienia z wielkim układem zamkniętym: jeden wydawał pozwolenie na uczelnię, drugi oddawał szpital wojskowy, żeby ta uczelnia mogła funkcjonować. Kilkaset milionów złotych dla Rydzyka - no przecież te pieniądze mogły być wykorzystane na budowę dróg, szpitali, przedszkoli - podkreślił wiceszef MON.
W kwietniu ubiegłego roku lokalne media informowały, że do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy zgłosiły się dwie uczelnie: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Politechnika Bydgoska z propozycją nawiązania współpracy w zakresie praktycznej nauki zawodu dla studentów Wydziału Medycznego.

Kosztowna nauka
We wrześniu 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o otwarciu od października kierunku lekarskiego na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz na Politechnice Bydgoskiej. Wcześniej AKSiM prowadziła trzyletnie studia pielęgniarskie.
Studia medyczne na uczelni o. Rydzyka są płatne 19 tys. 500 zł za semestr, czyli 39 tys. zł za rok. Całkowity koszt studiów na kierunku lekarskim w Toruniu wynosi więc 234 tys. zł. Dla porównania, w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy koszt studiów medycznych w trybie zaocznym wynosi 40 tys. zł rocznie. Taką samą opłatę trzeba uiścić na niedawno otwartym niestacjonarnym kierunku lekarskim na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

Jeden z 19 szpitali wojskowych
10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ – wielospecjalistyczna jednostka opieki zdrowotnej powstała w 1985 w Bydgoszczy na potrzeby Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Jest szpitale kliniczmym, jednym z 19 szpitali wojskowych w kraju. Część personelu szpitala stanowi bazę 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy, uczestniczącego w misjach zagranicznych.

id, Żródło PAP