Zmobilizujmy pacjentów do szczepień na grypę!

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy z apelem nie tylko do medyków.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy z apelem nie tylko do medyków.

– Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się przeciwko grypie. Informujmy o ryzyku związanym z zaniechaniem – zaapelował prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, prezes Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, u progu sezonu zachorowań na grypę.

Choć do szczytu zakażeń, który przypada w Polsce na okres styczeń-marzec, jeszcze daleko, to już w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano ponad 676 586 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. 1806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby.

Najlepszy czas na szczepienia przeciwko grypie przypada właśnie teraz (wrzesień-grudzień). Centrum e-Zdrowia wskazuje jednak, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano 276 tys. szczepień, w tym tylko 42 906 szczepień przeciw grypie w aptekach. To oznacza znaczący spadek liczby osób szczepiących się w Polsce w porównaniu z poprzednimi sezonami.

– W tej sytuacji najważniejsza jest mobilizacja wszystkich osób, organizacji i instytucji, które mogą mieć wpływ na pozytywne decyzje pacjentów o szczepieniu. Groźna jest perspektywa nałożenia się szczytów zachorowań na grypę oraz COVID-19 i niestety wysoce prawdopodobna. Polscy pacjenci muszą być przygotowani wobec takiego zagrożenia – ostrzega prof. Antczak.

Przypomina, że pacjenci mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji kosztów szczepionki, a ponadto samo szczepienie przeciw grypie jest bezpłatne w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W procesie szczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. To od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów, dla których szczepienie może być interwencją ratującą zdrowie, a nawet życie.

Jakie zasady refundacji obowiązują w tej chwili?

1. Bezpłatnie – w zależności od preparatu – szczepionkę mogą uzyskać: kobiety w ciąży oraz osoby w wieku powyżej 75 lat.

2. Z 50-proc. refundacji szczepionki mogą skorzystać: dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia, osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, osoby w wieku od 65 do 75 lat.

Prof. Antczak przypomina, że zobowiązaniem osób działających w przestrzeni publicznej jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. – Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – wzywa ekspert.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy to inicjatywa, której nadrzędnym celem jest ograniczanie konsekwencji medycznych, społecznych i gospodarczych związanych z zachorowaniami na grypę. Stąd apel o zaangażowanie wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, mediów branżowych oraz instytucji publicznych w mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie.