Stłuszczenie wątroby – czy występuje także u osób żyjących z HIV?
26.11.2024
PrEP, czyli profilaktyka przedekspozycja HIV, to skuteczna metoda zapobiegania zakażeniu, którą każdy lekarz w Polsce ma prawo przepisać. PrEP przyjmowany regularnie, zmniejsza ryzyko zakażenia HIV aż o 86-99%. Profilaktyka ta polega na przyjmowaniu dwóch leków antyretrowirusowych (tenofowiru i emtrycytabiny) w jednej tabletce 1 raz dziennie. Leki te stosuje się zanim dojdzie do narażenia na zakażenie oraz przez jakiś czas po ekspozycji.
Dlaczego lekarz rodzinny powinien aktywnie włączyć się w stosowanie tej formy profilaktyki wśród pacjentów? Bardzo często to właśnie lekarz rodzinny, znając swoich pacjentów najlepiej, może indywidualnie podejść do oceny ryzyka zakażenia. Regularne wizyty ułatwiają mu wczesną identyfikację osób, które mogłyby skorzystać z PrEP. Ponadto, lekarz POZ ma więcej czasu i możliwości, aby zbudować zaufanie, co jest kluczowe dla podjęcia decyzji o rozpoczęciu takiej terapii.
Lekarze rodzinni powinni informować swoich pacjentów o możliwości zastosowania PrEP. W razie potrzeby mogą również skonsultować się z innymi specjalistami, np. lekarzami chorób zakaźnych.
Do zapamiętania!
PrEP jest skutecznym narzędziem w walce z epidemią HIV. Lekarze rodzinni, dzięki swojej wiedzy o pacjencie i bliskiej relacji z nim, są w unikalnej pozycji, aby zaproponować PrEP osobom, które są najbardziej narażone na zakażenie.
Aby dowiedzieć się więcej o PrEP i jego roli w profilaktyce HIV, zachęcamy do obejrzenia nagrania z kongresu VMS HIV 2022: LINK