Czy osoby zakażone HIV mogą mieć zdrowe dzieci?

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że poddający się leczeniu pacjenci zakażeni HIV mają szansę na normalne życie, w tym także na założenie rodziny i posiadanie zdrowego potomstwa.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że poddający się leczeniu pacjenci zakażeni HIV mają szansę na normalne życie, w tym także na założenie rodziny i posiadanie zdrowego potomstwa.

Jest to możliwe nawet wówczas, gdy partner/partnerka osoby zakażonej HIV jest niezakażony/a tym wirusem. Zdrowe dzieci mogą mieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety żyjące z HIV.

Opieką nad parą HIV+/- starającą się o dziecko zajmuje się wówczas zespół złożony z lekarza chorób zakaźnych, ginekologa i pediatry. Jednym z najważniejszych warunków podjęcia działań prokreacyjnych jest skuteczne leczenie przeciwwirusowe. Silne dowody z badań naukowych przeprowadzonych na dużych grupach par pokazują, że gdy u zakażonego partnera w trakcie terapii antyretrowirusowej wirus HIV jest niewykrywalny przez co najmniej 6 miesięcy, nie istnieje ryzyko przeniesienia go na zdrowego partnera w trakcie kontaktów seksualnych. W takiej sytuacji wytyczne dopuszczają współżycie bez prezerwatywy w okresie płodnym.

Jednak nawet w razie, gdy nie udaje się osiągnąć całkowitej supresji wirusa HIV, istnieją rozwiązania umożliwiające prokreację bez narażania partnera/partnerki na zakażenie, np. zastosowanie profilaktyki przed- lub poekspozycyjnej. Warto także pamiętać, że plemniki są zawsze wolne od wirusa HIV, dlatego metody oczyszczania i płukania nasienia oddzielające plemniki od reszty jego składników pozwalają wykorzystać taki materiał np. do sztucznej inseminacji. Zakażenie HIV nie jest również przeciwwskazaniem do procedury in vitro. W efekcie, dzięki postępowi nauki i techniki, bezpieczna prokreacja u osób żyjących z HIV jest jak najbardziej możliwa.


Bibliografia:

1. Wytyczne PTN AIDS 2022.

2. Rodger AJ, Cambiano V, Bruun T, Vernazza P, Collins S, van Lunzen J, i wsp.; PARTNER Study Group. Sexual Activity Without Condoms and Risk of HIV Transmission in Serodifferent Couples When the HIV-Positive Partner Is Using Suppressive Antiretroviral Therapy. JAMA. 2016 Jul 12;316(2):171-81. doi: 10.1001/jama.2016.5148. Erratum in: JAMA. 2016 Aug 9;316(6):667. Erratum in: JAMA. 2016 Nov 15;316(19):2048. PMID: 27404185.