Przeczytaj relację z odcinka pt. "Naczyniowa dawka rywaroksabanu – wciąż zbyt rzadko stosowana "

W bieżącym odcinku Kardioexpressu gościem prof. Artura Mamcarza był prof. Marcin Grabowski. Eksperci rozmawiali na temat stosowania naczyniowych dawek rywaroksabanu. 

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, w przebiegu której dochodzi do powstawania blaszek miażdżycowych w obrębie różnych tętnic organizmu. Prowadzi to do rozwinięcia choroby niedokrwiennej serca, choroby naczyń mózgowych i obwodowych. 

Przewlekłe zespoły wieńcowe są częstym problemem w polskiej populacji. Szacuje się, że w 2019 r. na przewlekłe zespoły wieńcowe chorowało 2,5-3 miliony Polaków. Ostry zespół wieńcowy dotyczył natomiast około 100 tysięcy chorych. 

W leczeniu przewlekłych zespołów wieńcowych dąży się do poprawy jakości życia (poprzez redukcję epizodów bólowych i poprawę tolerancji wysiłku) oraz do zmniejszenia częstości zgonów. U pacjentów po ostrym zespole wieńcowym stosuje się leki poprawiające rokowanie, do których zalicza się preparaty przeciwpłytkowe, statyny i inne leki hipolipemizujące oraz inhibitory ACE. Drugą grupą są leki łagodzące objawy – beta adrenolityki, antagoniści wapnia i leki przeciwdławicowe II rzutu. 

W terapii przeciwkrzepliwej po ostrym zespole wieńcowym w wywiadzie ponad rok wcześniej z wysokim lub umiarkowanym ryzykiem niedokrwienia bez wysokiego ryzyka krwawienia i z rytmem zatokowym stosuje się schemat podwójny – kwas acetylosalicylowy w połączeniu z klopidogrelem/tikagrelorem/prasugrelem lub rywaroksabanem (2x 2,5 mg na dobę). Ten ostatni lek poprzez działanie na receptory PAR, wykazuje oprócz właściwości przeciwkrzepliwych także działanie przeciwpłytkowe. 

W przywołanym przez Eksperta badaniu Compass oceniano skuteczność i bezpieczeństwo rywaroksabanu, rywaroksabanu z kwasem acetylosalicylowym oraz samego kwasu u pacjentów z chorobą wieńcową lub chorobą naczyń wieńcowych. Okazało się, że ze względu na wysoką skuteczność połączenia kwasu acetylosalicylowego z rywaroksabanem w dawce naczyniowej (2x2,5 mg), odstąpiono od kontynuacji eksperymentu rok przed planowym zakończeniem. Rywaroksaban z kwasem acetylosalicylowym są skuteczne i bezpieczne w tej grupie chorych. Zastosowanie takiego schematu wiąże się jednak z ryzykiem krwawienia. Niezbędne jest podanie informacji o czynnikach ryzyka. 

Przyjmowanie rywaroksabanu w dawce naczyniowej z kwasem acetylosalicylowym jest zarezerwowane dla chorych z chorobą wieńcową po przebytym zawale lub interwencji wieńcowej. Inna grupa to pacjenci z chorobą wieńcową i schorzeniami współistniejącymi, tj.: cukrzyca, niewydolność serca, hipercholesterolemia lub umiarkowane zaburzenia czynności nerek. Ostatnią grupą są osoby z chorobą wieńcową i inną chorobą naczyniową – stenozą tętnicy szyjnej lub objawową chorobą naczyń obwodowych (np. chromanie przestankowe).