Przeczytaj relację z odcinka pt. "Zespół post-COVID-19 w codziennej praktyce klinicznej: najnowsze wytyczne"
26.09.2024
W bieżącym odcinku Kardioexpressu gościem prof. Artura Mamcarza był prof. Dariusz Kozłowski. Eksperci rozmawiali na temat postępowania klinicznego z pacjentem z wielochorobowością.
Pierwszym omawianym zagadnieniem były najważniejsze czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Na pierwszym miejscu zaproszony Gość wymienił palenie papierosów, które zwiększa to ryzyko zwłaszcza u młodszych osób. Pozostałe najistotniejsze czynniki ryzyka to hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
W terapii nadciśnienia tętniczego w większości przypadków zaleca się zastosowanie terapii skojarzonej – ACE/ARB w połączeniu z diuretykiem lub blokerem kanału wapniowego. Monoterapia jest możliwa u pacjentów powyżej 85 roku życia, z zespołem kruchości czy z hipotonią ortostatyczną.
Połączenie peryndoprilu z indapamidem wykazuje dużą skuteczność w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Dodatkowo zmniejsza masę lewej komory, przerosłej z powodu nadciśnienia tętniczego. W badaniach wykazano ponadto, że połączenie peryndopril/indapamid normalizuje rezerwę wieńcową i korzystnie wpływa na mikrokrążenie. Powyższe połączenie hamuje utratę białka z moczem i rozwój nefropatii oraz zmniejsza ryzyko incydentów nerkowych o 21% niezależnie od wartości ciśnienia tętniczego.
Kolejnym omawianym w trakcie rozmowy lekiem była lerkanidypina. Substancja ta należy do grupy blokerów kanałów wapniowych i cechuje się wszechstronnymi korzyściami dla organizmu. Wykazano że lerkanidypina skutecznie hamuje rozwój nefropatii nadciśnieniowej i przewlekłej choroby nerek. Prowadzi także do regresji nadciśnieniowego przerostu lewej komory w większym stopniu niż np. losartan.
Ostatnim poruszanym zagadnieniem było zastosowanie pitawastatyny w terapii hipolipemizującej. Jest to statyna o średniej sile działania. Do korzyści ze stosowania tego leku należy brak działania podnoszącego poziom glikemii oraz poprawa funkcji nerek. Ekspert przytoczył badanie CHIBA study, w którym wykazano większą redukcję poziomu LDL po zastosowaniu pitawastatyny w porównaniu do atorwastatyny u pacjentów z zespołem metabolicznym.