Przeczytaj relację z odcinka pt. "Nie igraj z lekami u pacjentów kardiologicznych z wielochorobowością – kontynuacja "

W bieżącym odcinku Kardioexpressu gościem prof. Artura Mamcarza był prof. Jarosław Woroń. Eksperci rozmawiali na temat interakcji lekowych u pacjentów kardiologicznych z wielochorobowością.  

U pacjentów z wielochorobowością często stosuje się w terapii wiele różnych kombinacji leków, co może się wiązać z różnym ryzykiem interakcji. Należy pamiętać, że różne leki wpływają na działanie i interakcje pozostałych. Istotne są także interakcje lek-choroba oraz stan ogólny pacjenta i jego preferencje w zakresie proponowanej terapii.  

Kolejnym poruszanym problemem była farmakoterapia w populacji geriatrycznej. U osób starszych należy stosować jedynie niezbędne leki, czyli dążyć do oligofarmakoterapii. Powinno się także unikać leków interferujących z zespołem kruchości, w tym leków antycholinergicznych, benzodiazepin, leków nasennych czy indukujących upadki. Należy możliwe modyfikować ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy lekami.  

Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny jest obecnie najczęściej występującą chorobą przewlekłą i jest nim zagrożone nawet 90% społeczeństwa. Jest to zaburzenie ogólnoustrojowe, charakteryzujące się interakcjami pomiędzy metabolicznymi czynnikami ryzyka, przewlekłą chorobą nerek i układem sercowo-naczyniowym, co prowadzi do dysfunkcji wielonarządowych.  

W dalszej części rozmowy zaproszony gość na podstawie przykładów konkretnych sytuacji klinicznych opisuje możliwe interakcje leków. W przypadku antagonistów witaminy K nie wolno ich łączyć z paracetamolem lub IPP, gdyż zwiększa się ryzyko krwawienia do OUN. Dodatkowo nie powinno się ich popijać sokiem z grejpfrutowym lub pomarańczowym. 

Istnieje także duże ryzyko interakcji z niektórymi suplementami diety, zwłaszcza z dzięgielem, miłorzębem, czosnkiem, zieloną herbatą, żeń-szeniem czy palmą sabałową. Suplementy diety nie leczą i nie stanowią alternatywy dla leków.  

Klarytromycyna wykazuje istotne interakcje z NOAC, statynami czy z fluorochinolonami z powodu hamowania działania cytochromu i wydłużanie odcinka QT. 

Na koniec rozmowy Ekspert podsumował wskazówki dla lekarzy zajmujących się pacjentami z wielochorobowością. Należy podejmować się całościowej oceny pacjenta i jego farmakoterapii. Wybór leków powinien być indywidualny i dostosowany do konkretnej osoby. Należy zawsze patrzeć holistycznie na wszystkie schorzenia chorego i należy pamiętać że w poszczególnych grupach leków nie ma efektu klasy - każdy lek jest inny.