Przeczytaj relację z odcinka pt. "Jak szczepienia przyczyniają się do ochrony całych pokoleń? Profilaktyka przeciw RSV w grupie pacjentów 65+"

W biężącym odcinku Kardioexpressu gościem prof. Artura Mamcarza był prof. Rober Flisiak. Eksperci rozmawiali na temat szczepienia przeciwko RSV w grupie pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wirus RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy zbudowany jest z dwóch białek – F i G, które odpowiadają za jego zdolność do wnikania do komórek. RSV wywołuje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Okres wylęgania wynosi do 4-6 dni a zakaźności 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i do 7 dni po ich pojawieniu się. Przebieg choroby u większości osób jest lekki i obejmuje objawy takie jak katar, kaszel, stany podgorączkowe czy bóle gardła. U osób starszych, z chorobami przewlekłymi czy u niemowląt przebieg może być ciężki i potencjalnie śmiertelny.

Infekcja wywoływana przez RSV dla osób predysponowanych jest dużym zagrożeniem. W Europie rocznie z powodu zakażenia hospitalizowanych jest około 270 tysięcy osób, a umiera 20 tysięcy pacjentów powyżej 60 roku życia. Co warte podkreślenia, około 35% osób wypisywanych ze szpitala po przebyciu RSV wymaga dalszej opieki medycznej.

Diagnostyka RSV obejmuje głównie testy antygenowe typu combo, rzadziej metodą PCR lub w hodowlach komórkowych. Obecnie leczenie zakażenia obejmuje postępowanie objawowe – leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, poprawiające drożność nosa czy zmniejszające ból gardła. Dodatkowo w cięższych przypadkach tlenoterapie i leczenie nadkażeń bakteryjnych. Istnieje natomiast szczepionka, która łagodzi przebieg choroby i jest zalecana zwłaszcza dla osób po 60 roku życia i młodszych obciążonych chorobami przewlekłymi i niedoborami odporności oraz dla kobiet w ciąży.

Obecnie w Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciwko RSV - Abrysvo i Arexvy. Pierwsza chroni przed oboma typa wirusa RSV, druga natomiast tylko przed typem A. Abrysvo jest zalecana dla osób po 18 roku życia. W zakresie refundacji jest bezpłatna dla kobiet w ciąży i osób po 65 roku życia oraz za 50% wartości dla pacjentów w przedziale 60- 64 rok życia.

W badaniu RENOIR oceniano skuteczność szczepionki Abrysvo na grupie ponad 40 tysięcy pacjentów zarówno bez, jak i z obciążeniami. W porównaniu do placebo uzyskano brak objawów infekcji u 62% badanych a aż u 86% lekki przebieg choroby. Po roku u 89% zaszczepionych RSV miało łagodny przebieg, a po dwóch latach u 76%. Szczepionka cechowała się także dużym bezpieczeństwem. W ciągu 30 dni od podania szczepionki i placebo jakiekolwiek dolegliwości dotyczyły odpowiednio 9% i 8% badanych. W badaniach przeprowadzonych na pacjentach w Anglii i Szkocji po zaszczepieniu uzyskano istotny spadek częstości hospitalizacji pomiędzy 75-79 rokiem życia.