Nowości

Psychiatria: Kto powinien jeść banany?

Prof. dr hab. med. Łukasz Święcicki

Mężczyźni, którzy jedzą od jednego do trzech bananów tygodniowo, czują się lepiej od tych, którzy bananów nie jedzą wcale. Kobiety spożywające ponad cztery banany w tygodniu mają więcej objawów depresji.

Chińscy naukowcy postanowili zgłębić związek między jedzeniem bananów a objawami depresji.

Czemu akurat zainteresowały ich banany? To nie jest do końca jasne. Autorzy opisują wprawdzie, że w bananach znajduje się wiele korzystnych dla zdrowia substancji, takich jak magnez, żelazo, potas i witamina B. Co ciekawe, powołują się w tej sprawie na polskich autorów – jesteśmy więc jakimiś autorytetami w kwestii bananów! Nie da się jednak ukryć, i autorzy wcale tego nie próbują, że te banany są jednak bardzo słodkie. A cukier jest nie za bardzo zdrowy. Uzasadnienie wyboru bananów nie było więc całkiem jasne, trzeba jednak przyznać, że badanie przeprowadzono z rozmachem. Udział w nim wzięły łącznie 24 673 dorosłe osoby należące do populacji ogólnej Tianjin.

Pełna wersja artykułu omawia następujące zagadnienia:

Komentarz

Autorzy zwracają uwagę, że zastosowana metodologia nie pozwala na określenie związku skutkowo-przyczynowego, a jedynie korelację między dwoma zjawiskami: objawami depresji i [...]

Do góry