Kim jest statystyczny pacjent z MZJG?
16.12.2024
Niewidzialna, ale niezwykle uciążliwa dla pacjenta – tak można opisać mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG). Jest to choroba objawiająca się przewlekłą, niekrwawą, wodnistą biegunką, nagłą potrzebą wypróżnienia i bólem brzucha. Pomimo braku wysokiej śmiertelności i rzadkości poważnych powikłań, życie codzienne osób dotkniętych tą chorobą ulega znacznemu pogorszeniu. Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji rzuca światło na codzienne trudności i zmagania pacjentów, którzy muszą radzić sobie z niezrozumieniem ich sytuacji przez najbliższe otoczenie.
Zespół ze Szwecji przeprowadził wywiady z 15 osobami cierpiącymi na MZJG i ujawnił tym samym, jak choroba wpływa na każdy aspekt ich życia, od pracy i relacji społecznych, po intymność i nastrój. Wielu pacjentów boryka się z niepewnością i obawą przed przyszłością, niekiedy nawet w okresach remisji. Oprócz fizycznych dolegliwości, jak bóle brzucha czy niekontrolowane wypróżnienia, chorzy zmierzają się z problemami psychologicznymi. Zaskakujące jest, że nawet w remisji, codzienność osób z MZJG wciąż pozostaje ograniczona.
Na podstawie wyników badania, autorzy apelują o większą świadomość i zrozumienie ze strony lekarzy i innych profesjonalistów medycznych. Ta choroba, choć "niewidzialna", wywiera ogromny wpływ na jakość życia pacjentów i wymaga odpowiedniego wsparcia i zrozumienia.
Piśmiennictwo:
1. Pihl Lesnovska K, Münch A, Hjortswang H. Microscopic colitis: Struggling with an invisible, disabling disease. J Clin Nurs. 2019 Oct;28(19-20):3408-3415. doi: 10.1111/jocn.14916. Epub 2019 May 29. PMID: 31090966; PMCID: PMC7328780.