Publiczna stomatologia: 2025 rok przyniesie przełom czy upadek?
20.12.2024
W 2022 roku w „Frontiers in Oral Health” opublikowano badania naukowe przeprowadzone na King’s College w Londynie, w których dokonano przeglądu systematycznego wyników ośmiu badań dotyczących wpływu konsumpcji gumy do żucia bez cukru na zdrowie jamy ustnej dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Badania te miały na celu określenie, czy żucie gumy bez cukru może być skutecznym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej.
Czy żucie gumy bez cukru może mieć pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej?
Metaanaliza wykazała, że zarówno guma bez cukru, a w szczególności guma z ksylitolem, znacząco przyczynia się do redukcji ilości płytki nazębnej. Ksylitol jest znany również z tego, że jest on składnikiem niektórych past do zębów dla najmłodszych, co podkreśla jego korzystne działanie zapobiegające powstawaniu próchnicy.
Kolejnym aspektem, który pojawił się we wnioskach przeglądu systematycznego, jest fakt, że żucie gumy stymuluje produkcję śliny, która pomaga neutralizować kwasy wytwarzane przez bakterie w płytce nazębnej, a także mechanicznie oczyszcza zęby.
Wyniki podkreśliły również potencjał profilaktyczny żucia gumy, ponieważ wykazano, że regularne żucie gumy bez cukru może być skutecznym uzupełnieniem szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie ma możliwości umycia zębów bezpośrednio po posiłku.
Wyniki badań potwierdzają, że zalecanie żucia gumy bez cukru jako elementu profilaktyki może być wartościowym narzędziem w pracy higienisty stomatologicznego. Warto poinformować pacjenta o tym, by wybierał gumy do żucia zawierające ksylitol, a także żuł gumę przez około 20 minut po posiłku. Podkreślajmy jednak, że żucie gumy nie zastępuje prawidłowej higieny jamy ustnej, nie zastępuje szczotkowania czy nitkowania. Tak więc żucie gumy bez cukru może być dobrym uzupełnieniem do codziennej rutyny higieny jamy ustnej.
Piśmiennictwo:
1. Nasseripour M, Newton JT, Warburton F, Awojobi O, Di Giorgio S, Gallagher JE, Banerjee A. A Systematic Review and Meta-Analysis of the Role of Sugar-Free Chewing Gum on Plaque Quantity in the Oral Cavity. Front Oral Health. 2022 Mar 30;3:845921. doi: 10.3389/froh.2022.845921. PMID: 35434703; PMCID: PMC9006880.