Białe plamy? Co zrobić by uśmiech był ładny…

Cykl demineralizacja – remineralizacja to ciągłe przemiany chemiczne zachodzące na powierzchni szkliwa. Procesy te są wywołane zmianami pH w jamie ustnej, spowodowanymi spożywaniem różnych pokarmów i napojów oraz obecnością płytki nazębnej. Podwyższone pH sprzyja remineralizacji, czyli odbudowie szkliwa, natomiast obniżone pH prowadzi do demineralizacji, czyli jego rozpuszczania. Pierwszym widocznym objawem demineralizacji są białe plamy (WSLs – white spot lesions), czyli wczesne zmiany próchnicze (ECLs – early caries lesions). To mlecznobiałe, nieprzezroczyste plamy, wyraźnie odróżniające się od zdrowej powierzchni zęba. 

Leczenie techniką infiltracji żywicą 

Jedną z form leczenia białych plam jest technika infiltracji żywicą. Leczenie rozpoczyna się od wytrawienia powierzchni szkliwa 15% kwasem solnym. Następnie ząb jest dokładnie wysuszany za pomocą etanolu. Etanol świetnie usuwa resztki wody z mikroporów, co umożliwia następnie głęboką penetrację zmian przez żywicę.  

Kolejny etap to wielokrotne wmasowywanie w zmianę żywicy (przez około 3 minuty) na bazie dimetakrylanu trietylenoglikolu i jej utwardzanie lampą polimeryzacyjną. Dzięki temu struktura szkliwa zostaje wzmocniona, a postęp próchnicy zatrzymany. Ponadto, ze względu na podobny współczynnik załamania światła, infiltrowane szkliwo staje się mniej widoczne, co poprawia estetykę uśmiechu. Badania wskazują, że efekt leczenia utrzymuje się co najmniej przez 4 lata. 


Piśmiennictwo: 

Pocielej D, Uze K, Brus-Sawczuk K, Nieroda F. Leczenie białych plam w odcinku estetycznym przy użyciu dwóch różnych metod: Opis przypadku. Stomatologia po Dyplomie. 2024;czerwiec