Czy zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko raka żołądka?

Tym razem badacze postanowili przyjrzeć się problemowi złego stanu zdrowia jamy ustnej i sprawdzić jego potencjalny wpływ na rozwój raka żołądka. Jest to ciekawe zagadnienie, ponieważ dotychczasowe publikacje nie przedstawiły spójnych wniosków w zakresie wspomnianego problemu.

Do badania zakwalifikowano pacjentów w wieku od 40 do 85 r.ż. Grupę badaną utworzono z 901 osób z potwierdzoną diagnozą raka żołądka. Do grupy kontrolnej wybrano losowo 1972 zdrowe osoby.

Przedstawione w publikacji wyniki badania potwierdziły zależność zwiększonego ryzyka wystąpienia raka żołądka z nienależytym przestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej. Wynik ten skłonił autorów do postawienia hipotezy możliwego mechanizmu stojącego za tym związkiem. Według jednej z teorii w wyniku niedbałego szczotkowania zębów powstaje płytka nazębna, w skład której wchodzi m.in. Helicobacter pylori, bakteria rozpoznana jako główny czynnik ryzyka rozwoju raka żołądka, stanowiąc tym samym źródło reinfekcji. Co więcej, w płytce nazębnej znajdują się produkty uboczne metabolizmu tej bakterii oraz rakotwórcze metabolity alkoholu i tytoniu, działające jako mediatory zapalne o charakterze lokalnym lub ogólnosystemowym, indukując przewlekły stan zapalny. Autorzy badania donoszą również, że progresji nowotworowej może sprzyjać utrata zębów, ponieważ jest przejawem przewlekłej infekcji bakteryjnej i długotrwałego zapalenia.

Skoro prawidłowa higiena jamy ustnej może skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju lub reinfekcji raka żołądka, warto zadbać o edukację w tym zakresie swoich pacjentów. Dobrze byłoby stworzyć program kompleksowej opieki profilaktycznej, zapewniającej współpracę pomiędzy stomatologiem a onkologiem lub lekarzem rodzinnym.