Higiena jamy ustnej w (nie)słodkim wydaniu
30.10.2024
Sprawdź, czy znasz te metody
Pocenie się, bicie serca, atak histerii - pacjenci, którzy panicznie boją się dentysty potrafią latami unikać wizyt. Co może dentysta, by przełamać ich fobię i tych najbardziej przerażonych uczynić najwdzięczniejszymi i najwierniejszymi swoimi pacjentami? Podyplomie.pl sprawdziło, które metody najbardziej sprawdzają się w praktyce popularnych polskich stomatologów.
Według statystyk aż 46 proc. Polaków boi się dentysty. Na szczecie można temu zapobiegać. W jaki sposób?
Wyeliminuj charakterystyczny zapach i odgłosy w gabinecie
Dr n. med. lek. stom. Aneta Grochowina z Aneta Clinic w Łodzi zwraca uwagę, że według badań, najczęstszą przyczyną strachu przed dentystą są zaznane w dzieciństwie ból i inne przykre doświadczenia. Niewłaściwe podejście lekarza, specyficzny zapach gabinetu, odgłosy wiertła z gabinetu podczas innego zabiegu, czy sam fakt oczekiwania na wizytę – sprawia, że wspomnienia wracają, a strach staje się niemożliwy do opanowania. Warto zadbać, by zapachem i dźwiękiem nie potęgować tych doznań. Dodatkowo uśmiechnięta recepcjonistka i komfortowa poczekalnia odsuną wspomnienia gabinetów sprzed lat.
Zaproponuj sedację podtlenkiem azotu
Doktor Aneta Grochowina przekonuje pacjentów obawiających się bólu, że każdy zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem znieczulenia. Pacjentom z dentofobią dedykowana jest sedacja podtlenkiem azotu, która ma właściwości uspokajające. Podtlenek azotu wraz z tlenem podawany jest pacjentowi przez maskę nakładaną na twarz. Pacjent podczas zabiegu nie śpi, odczuwa odprężenie i chętnie wykonuje polecenia dentysty. Po zabiegu wystarczy podać tlen i w ciągu dwóch, trzech minut można odwrócić efekt sedacji, czyli pacjent wraca do stanu sprzed jej zastosowania.
Wyznacz opiekuna pacjenta
Ponadto w gabinecie dr Grochowiny wyznaczona osoba czuwa nad komfortowym przebiegiem całego leczenia, udziela wsparcia , szczegółowych porad oraz rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Namawiaj do regularnych wizyt higienizacyjnych
Doskonałym sposobem na pokonanie dentofobii jest także odbywanie regularnych wizyt higienizacyjnych i kontrolnych. Podczas takich wizyt higienistka dokładnie oczyszcza zęby pacjenta, a lekarz weryfikuje stan jamy ustnej. Jeśli zauważa, że na zębach pojawiły się zalążki próchnicy, ma możliwość małoinwazyjnego leczenia. Szczególnie pacjentów z dentofobią warto zachęcać do odbywania takich wizyt co sześć miesięcy.
Wyznacz empatycznego stomatologa
W opinii lek. dent. Piotra Kuśnierza, specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej z kliniki Dental 4 you w Krakowie, dla przełamania strachu pacjenta kluczowa jest empatia lekarza oraz nowoczesne technologie, pozwalające na komfortowe i bezbolesne przeprowadzanie zabiegów. Pacjent z dentofobią powinien wybierać właśnie takiego lekarza.
Leczenie bez zastrzyków
Lek. dent. Piotr Kuśnierz przekonuje, że pacjenci z dentofobią obawiają się między innymi ukłucia igłą. Warto więc, by gabinet dysponował bardziej komfortowymi alternatywami dla tradycyjnych znieczuleń, np. bezbolesnym i bezstrzykawkowym znieczuleniem komputerowym lub gazem rozweselającym.
Raźniej z bliską osobą
Kolejnym sposobem jest zaproponowanie przyjścia do dentysty z bliską osobą, która będzie wsparciem podczas pierwszej wizyty. W miarę możliwości warto umawiać się na wczesne, poranne godziny, w ten sposób pacjent nie będzie musiał przez cały dzień rozmyślać o czekającej go wizycie – radzi doktor Kuśnierz.
Otwarta rozmowa o dentofobii
Jeśli pacjent informuje o swojej fobii, należy potraktować go ze szczególną empatią i wyczuciem. Powinien mieć możliwość śmiało zadawać pytania na każdym etapie wizyty, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wiedza jest bronią w walce z dentofobią, dlatego im więcej Pacjent będzie wiedział o przebiegu leczenia, tym lepiej.
Kiedy na terapię
Także Enelmed na swojej stronie internetowej poświęca uwagę zagadnieniu. Zwraca uwagę, że jeśli fobia związana z wizytą u dentysty jest zbyt wielka, nie poradzimy sobie z nią sami. Konieczna jest wtedy wizyta u psychologa. Na szczęście terapia fobii jest krótka i niemal zawsze skuteczna – warto ją polecić pacjentowi, by raz na zawsze pozbył się nieuzasadnionego strachu.
Gest, który oznacza stop
Według specjalistów Enelmed jeśli strach przed dentystą jest umiarkowany, pacjent z pomocą stomatologa, może spróbować go pokonać. Temu służyć będą m.in. regularne wizyty u stomatologa, dzięki którym pacjent będzie oswojony z sytuacją, a jednocześnie nie dojdzie do rozwoju próchnicy i konieczności wykonywania bardziej zaawansowanych zabiegów.
Stomatolog może też pomóc planując więcej czasu dla pacjenta, który mierzy się z problemem. Może też umówić się z pacjentem na gest oznaczający, że dyskomfort jest zbyt silny – po nim na chwilę przerwie wykonywany zabieg.
Takie małe kroki są niezwykle pomocne przy likwidowaniu strachu przed dentystą i zmniejszeniu lęku przed kolejną wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Zalecane piśmiennictwo:
1. https://anetaclinic.pl/leczymy-pacjentow-z-dentofobia/
2. https://dental4you.pl/poradnik/dentofobia-jak-sobie-z-nia-poradzic/
3. https://enel.pl/enelzdrowie/stomatologia/jak-pokonac-strach-przed-dentysta