Stomatologiczna Noc Muzeów

WUM zaprezentował kulisy zawodu dentysty

Warszawscy stomatolodzy przygotowali atrakcje dla uczestników Nocy Muzeów 2023. 13 maja w Muzeum Historii Medycyny WUM zaprezentowano ciekawe wykłady, interaktywne warsztaty i multimedialne lekcje anatomii w 3D.

Co czekało na zwiedzających?

Wieczorem przestrzeń muzealną w dużej mierze przejęli studenci. Na stanowisku „Profilaktyka stomatologiczna” studenci Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego wykonywali bezpłatne przeglądy dentystyczne. Można było zobaczyć również, jak kiedyś wyglądały takie zabiegi jak borowanie czy ekstrakcja.

Na stanowisku „Farmacja praktyczna” zwiedzający mogli własnoręcznie zrobić maść czy obejrzeć pod mikroskopem różne preparaty. Przyszli medycy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland badali też poziom cukru, mierzyli ciśnienie tętnicze, sprawdzali skład i masę ciała oraz wykonywali spirometrię. Przy okazji można było się również zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS. 

Teatr anatomiczny

Noc Muzeów na WUM nie mogła odbyć się bez lekcji anatomii – to hit poprzedniej edycji. Nie były to tradycyjne wykłady, ale maping ludzkiego ciała prezentowany na nowoczesnym podświetlanym fantomie, którego studenci nazywają Ciastek. 

Wśród wykładów znajdowała się m.in. prezentacja „Ząb mądrości” przygotowana przez dr. Marcina Aluchnę. Usuwanie zębów mądrości jest najczęściej wykonywaną operacją stomatologiczną. Według danych z USA stanowi około 95 procent ekstrakcji zębów wśród osób ubezpieczonych w wieku od 16 do 21 lat. 

Na zwiedzających czekały wystawy, m.in. na pierwszym piętrze najnowsza ekspozycja „Vita Brevis ars Longa” poświęcona medycynie starożytnej Grecji w okresie największego rozkwitu, a na parterze: „200 lat nauczania medycyny w Warszawie”, „Historia Wydziału Farmaceutycznego”, „Historia Wydziału Stomatologicznego” i „Historia medycyny transplantacyjnej w Polsce”.