Co boli w COVID – 19?

Najczęstszymi objawami zakażenia wariantem Omicron są ból gardła i głowy. Ale u około 30 proc. chorych symptomy utrzymują się również po przechorowaniu COVID-19. Długi covid ma zróżnicowane objawy, co utrudnia leczenie.  

Wirus SARS-CoV-2 mutuje, stając się coraz mniej zjadliwym. Zmieniają się też objawy COVID-19. Wciąż dominującym wariantem tego koronawirusa jest Omicron. W badaniu „REal-time Assessment of Community Transmission 1 (REACT-1)” brytyjscy naukowcy od 1 maja 2020 r. do 31 marca 2022 r. monitorowali rozprzestrzenianie się i manifestację SARS-CoV-2 wśród losowo wybranych osób z populacji Wielkiej Brytanii. Specjaliści z Imperial College London prześledzili zmianę objawów związanych z różnymi wariantami obecnymi w tym okresie. W sumie zgromadzono dane ponad 17 tys. osób z pozytywnym wynikiem testu. Analizy pokazały, że najczęstszym objawem zakażenia, jest ból gardła, na drugim miejscu wymieniano ból głowy, a na kolejnym znalazły się m.in. ból mięśni, pleców, niedrożność nosa, kaszel i zmęczenie.  

U części pacjentów objawy mijają po około tygodniu, ale wielu z nich boryka się z post i long covid. Badania pokazały, że objawy long covid występują u około 30 proc. pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o long covid mówimy, gdy w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji, ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą. Przyczyny długiego covidu są złożone, m.in. odpowiada za to stan zapalny utrzymujący się również po wyzdrowieniu, ale też czynniki genetyczne i choroby przewlekłe występujące przed zakażeniem.  

Badania naukowców z Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie wykazały, że ból w klatce piersiowej występuje aż u 89 proc. pacjentów, którzy kwalifikują się jako cierpiący na długi covid. U niektórych osób mogą utrzymywać się nawet przez lata po przebytym koronawirusie. Naukowcy wskazują potrzebę ustalenia wiarygodnych protokołów leczenia i postępowania dla tej populacji.  

Ale to nie jedyna dolegliwość, która towarzyszy long covid. Lekarze zaobserwowali, że częstym powikłaniem jest również ból pleców, który może trwać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Naukowcy z Indiana University School of Medicine twierdzą, że bóle umiejscowione w różnych częściach pleców mogą dawać o sobie znać nawet przez 6 miesięcy. Eksperci szacują, że ta dolegliwość dotyka około 15 proc. ozdrowieńców.  

Kolejne częste powikłanie ma charakter neurologiczny. Objawia się przede wszystkim bólem głowy, ale też np. mgłą covidową.  

Lekarze zwracają uwagę, że objawy long covid są bardzo zróżnicowane i mogą dotyczyć wielu narządów. Między innymi z tego powodu leczenie tej choroby jest tak trudne. Następstwa COVID-19 zwykle ustępują po około trzech miesiącach, ale jeśli są intensywne albo trwają dłużej, należy zwrócić się do lekarza.  


 Źródło: 

1. „Variant-specific symptoms of COVID-19 in a study of 1,542,510 adults in England”, Nature Communications, 2022. 

2. „Post COVID-19 condition (Long COVID)”, WHO, 7/22 

3. „Chest Pain With Long COVID Common but Undertreated”, Medscape, 11/2023 

4. Diagnosing post-COVID-19 condition (long COVID) in adults, CMAJ, 1/2023