
Choć medycyna nie dysponuje dziś narzędziami i badaniami, które w obiektywny sposób pozwoliłyby ocenić stopień nasilenia bólu, istnieje wiele skali opierających się na subiektywnej ocenie chorego, dzięki którym lekarze POZ mogą określić nasilenie bólu i na tej podstawie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Do dyspozycji lekarzy są dziś zarówno najłatwiejsze i najszybsze do zastosowania jednowymiarowe skale nasilenia bólu, które pozwalają ocenić siłę bólu w różnych punktach czasowych, jak i skale wielowymiarowe, które oceniają nie tylko nasilenie bólu, ale także inne aspekty — na przykład wpływ bólu na codzienne fizyczne i psychospołeczne funkcjonowanie pacjenta. Wybór określonej skali zależy zazwyczaj od indywidualnej sytuacji klinicznej. Warto jednak pamiętać, że decyzja o zastosowaniu określonego narzędzia w ocenie bólu zawsze powinna opierać się na aktualnej wiedzy medycznej.
W klinicznej ocenie nasilenia bólu najczęściej stosuje się skalę numeryczną, wzrokowo-analogową, skale słowne i skale obrazkowe. Co warto wiedzieć o każdej z nich? Jak je prawidłowo stosować?
Po odpowiedzi na te i inne pytania o skale mierzenia bólu zapraszamy do obejrzenia drugiej części wideo-prelekcji Magdaleny Kocot-Kępskiej, lekarza anestezjologa i ekspertki w zakresie leczenia bólu.
Z filmu dowiesz się także m.in.:
• Którą skalę najlepiej zastosować w przypadku pacjentów w podeszłym wieku?
• Która skala jest najskuteczniejsza w przypadku małych dzieci i pacjentów dementywnych?
• Jak odnotować ocenę w Karcie Oceny Natężenia Bólu?
• Jakie są najczęstsze objawy i oznaki bólowe, obserwowane u pacjentów z zaburzeniami poznawczymi?
• W jaki sposób ocenić ulgę w dolegliwościach?
• Jak wygląda kwestionariusz oceny bólu neuropatycznego i jak z niego korzystać?