Zastosowanie diklofenaku w leczeniu bóli mięśniowo-stawowych oraz reumatycznych

Przyczyną bóli mięśni i stawów mogą być różnego rodzaju urazy, nadmierny wysiłek czy nerwobóle. Czasami bóle są również wynikiem chorób reumatycznych, stanów zapalnych korzonków nerwowych lub rwy kulszowej. Z powodu osłabienia stawów i mięśni związanych z procesem starzenia się organizmu, przewlekły ból dotyka głównie osób starszych, co prowadzi do coraz bardziej ograniczonej sprawności ruchowej seniorów.  

Do jednych z najczęściej występujących przyczyn bólu mięśni i stawów zaliczyć można przeciążenie mięśni i urazy, jak np. skręcenie kostki, naciągnięcie mięśnia czy nadwyrężenie stawu skokowego, które wywołują miejscowe reakcje zapalne. Przeciążenie mięśni spowodowane jest zaś intensywnym wysiłkiem fizycznym. W niektórych przypadkach bóle mięśniowo-stawowe towarzyszą różnego rodzaju infekcjom.  

Współczesna medycyna daje szereg możliwości jak radzić sobie z bólem mięśni oraz stawów. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą pomóc w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu stanu zapalnego. W przypadku chorób reumatycznych, lekarz może zalecić leki modyfikujące przebieg choroby (DMARDs) lub leki przeciwzapalne.  

Ból w chorobach reumatycznych, leczony jest głównie farmakologicznie. Skuteczną opcją terapeutyczną w łagodnych, ograniczonych objawach chorób reumatologicznych np. choroby zwyrodnieniowej stawów są preparaty przeciwzapalne stosowane zewnętrznie. Preparaty w formie żelu zawierające diklofenak, nie tylko działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejszają również obrzęk w okolicy stawów oraz zwiększają sprawność ruchową. 

Diklofenak jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego (w tym reumatoidalne zapalenie stawów) i niereumatycznego (w tym bóle pooperacyjne i pourazowe, bolesne miesiączkowanie, bóle mięśni – zarówno towarzyszące urazom jak i będące objawem przeziębienia i grypy). 

Preparaty diklofenaku różnią się w zależności od miejsca podania, wyróżniamy tutaj postacie stosowane doustnie, doodbytniczo, domięśniowo, w formie kropli do oczu, do wstrzykiwań oraz na skórę (żel, płyn, plaster). Dawkowanie zależy od wskazania i stanu pacjenta. Zastosowanie powierzchniowe pozwala znacznie ograniczyć działania niepożądane leku.  

Kluczowym elementem dochodzenia do zdrowia jest odpoczynek oraz regeneracja dotkniętych obszarów ciała poprzez unikanie nadmiernego obciążenia i wysiłku fizycznego. Zastosowanie lodu może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i łagodzeniu bólu po urazie. Natomiast ciepło może być korzystne dla złagodzenia napięć mięśniowych. Ćwiczenia rehabilitacyjne i fizykoterapia mogą być skutecznymi metodami leczenia, zwłaszcza w przypadku urazów i problemów mięśniowo-stawowych, a profesjonalny masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i poprawie krążenia.