Ból po rehabilitacji – czy jest się czym martwić?

Zadaniem rehabilitacji jest przywrócenie pacjenta do możliwie największej sprawności fizycznej oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych z powodu różnych przeciążeń czy napięć. Zdarza się jednak, że po rehabilitacji ból jest jeszcze większy. Co może być tego przyczyną i czy jest się czym martwić?  

Istnieje wiele metod rehabilitacji: ćwiczenia, masaże, krioterapia, laseroterapia, elektroterapia i ultradźwięki. Niejednokrotnie już po kilku zabiegach pacjent odczuwa poprawę zarówno pod względem zwiększenia zakresu ruchu, jak i zmniejszenia dolegliwości bólowych.  

Intensywna rehabilitacja może się jednak wiązać się z przejściowym pogorszeniem stanu pacjenta. Ból może pojawić się w trakcie rehabilitacji i utrzymywać się po jej zakończeniu; może też wystąpić następnego dnia. Taka sytuacja nie stanowi powodu do niepokoju. To normalne zjawisko, które wynika z reakcji organizmu na leczenie. Ból może być bowiem wynikiem uruchomienia mechanizmów i zmian, które pojawiają się w procesie leczenia, np.: mikro stanu zapalnego, który wytworzył się w procesie regeneracji tkanki łącznej. Tkanka łączna to jedna z bardziej unerwionych czuciowo struktur z licznymi receptorami, dlatego może generować różne objawy, o różnym stopniu nasilenia.  

Skala i rodzaj ewentualnych dolegliwości, które mogą wystąpić po wizycie w gabinecie rehabilitacyjnym, jest trudna do przewidzenia i zależy od wielu czynników takich jak ogólny stan zdrowia pacjenta, wiek, wrażliwość na ból, rodzaj schorzenia i zastosowane metody terapeutyczne.          

Dolegliwości te z czasem powinny zmniejszać swoją intensywność i zanikać. Zdarza się jednak, że utrzymują się kilka dni i nie tracą na swojej intensywności. Choć ból po fizjoterapii może być częścią procesu leczniczego, nie powinien być nadmierny ani trwać zbyt długo. Jeśli odczuwamy nasilające się objawy, zawsze powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. W rzadkich, trudnych do przewidzenia sytuacjach do urazu może dojść podczas rehabilitacji. Może się też okazać, że sama rehabilitacja nie wpłynęła na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, ale jest niewystarczająca, a chory potrzebuje np. operacji, czy leczenia farmakologicznego.