Czy substancja czynna na pewno jest najważniejszym składnikiem leku przeciwbólowego? Rola substancji pomocniczych i podłoża w preparatach przeciwbólowych

00:06:59

W farmakoterapii bólu często można spotkać się z sytuacją, w której zastosowany u danego pacjenta lek działa zbyt słabo i w związku z tym konieczna jest zmiana preparatu lub dawkowania. Jednak warto pamiętać, że o skuteczności leku nie decyduje tylko zawarta w nim substancja aktywna. Duże znaczenie mają także substancje pomocnicze obecne w tabletkach, maściach czy żelach, które przepisuje się pacjentowi. Te dodatkowe składniki pełnią różnorodne funkcje, które są niezbędne dla otrzymania właściwej formy, stabilności i skuteczności leku. Przykładowo w przypadku żeli i maści są to substancje, które sprawiają, że lek głębiej wnika w tkanki. Właśnie za ich sprawą niektóre preparaty zawierające tę samą substancję aktywną działają lepiej w przypadku danego pacjenta, a inne – gorzej. Jednym z przykładów takich wyrobów medycznych są produkty z diklofenakiem jako substancją czynną. Co jeszcze warto wiedzieć o istotności substancji pomocniczych i podłoża w preparatach przeciwbólowych? Jakie substancje zawarte w produktach z diklofenakiem wpływają na lepsze właściwości przeciwbólowe leków?

Odpowiedzi na te pytania podaje prof. dr hab. Adam Kobayashi, kierownik zakładu farmakologii i katedry neurologii UKSW w Warszawie, w najnowszym wideo. Z nagrania można dowiedzieć się także m.in.:

• co można zrobić, by zwiększyć skuteczność leku przy zachowaniu jak najmniejszej możliwej dawki? 

• o czym warto pamiętać, zalecając pacjentowi lek o miejscowym działaniu przeciwbólowym, który będzie najlepiej wnikał w skórę?

• które substancje są najlepszymi nośnikami diklofenaku w formie maści lub żelu?

• które substancje zawarte w lekach przeciwbólowych mają właściwości antyoksydacyjne?

• jakie są przewagi podania leku NLPZ na skórę nad jego formą doustną?