Wpływ spacerów na ból pleców – nowe badania

Regularne chodzenie może pomóc w zapobieganiu nawracającym epizodom bólu dolnej części pleców – sugerują nowe badania opublikowane w „The Lacet”. Grupa pacjentów z niedawnym epizodem bólu krzyża w wywiadzie, wzięła udział w badaniu polegającym na zindywidualizowanym programie spacerów. Odnotowanym rezultatem było mniej powtarzających się epizodów bólu i dłuższy czas bez nawrotów w grupie badanej w porównaniu do grupy placebo. 

– Program „Australian WalkBack” był również efektywny pod względem kosztów. Większość oszczędności pochodziła ze skrócenia czasu wolnego od pracy z powodu absencji, a także mniejszych potrzeb związanych z opieką lekarską czy rehabilitacją – powiedziała główna autorka badań prof. Nasha Pocovi, z Department of Health Sciences Macquarie University w Sydney, w rozmowie z „Medscape Medical News”.  


30 minut chodzenia poprawia zdrowie 

Ból pleców jest powszechny i jednocześnie trudny do wyleczenia. Około 7 na 10 osób, które wyzdrowiały po epizodzie bólu krzyża, doświadczają nawrotu w ciągu następnego roku. Aby zapobiec nawrotom, najczęściej zaleca się farmakoterapię przeciwbólową oraz rehabilitację. Ale skuteczność i opłacalność łatwo dostępnej, taniej interwencji, takiej jak chodzenie, warte jest uwagi.  

W badanie WalkBack włączono 701 dorosłych (średni wiek, 54 lata; 81% kobiet), którzy niedawno wyleczyli się z epizodu bólu dolnej części pleców. Mieli medianę 33 poprzednich epizodów bólu i uważano, że istnieje wysokie ryzyko nawrotów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.  

Połowa została losowo przydzielona do zindywidualizowanego programu spacerowego z sześcioma sesjami edukacyjnymi pod nadzorem fizjoterapeutów. Badanie trwało 6,5 miesiąca. Przeprowadzono je w 25 prywatnych klinikach fizjoterapeutycznych w całej Australii.  

Celem przewodnim dla grupy badawczej było chodzenie 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut dziennie, przez 6 miesięcy, chociaż program został zindywidualizowany w zależności od potrzeb i możliwości uczestników. Z dzienników uczestników wynika, że mediana chodzenia tygodniowo przez grupę badawczą wynosiła trzy razy w tygodniu oraz cztery razy w 12. tygodniu.  


Korzyści z chodzenia 

Badania pokazały, że chodzenie jest skuteczne w zapobieganiu epizodom bólu dolnej części pleców (HR 0,72 [95% CI 0,60–0,85], p=0,0002). Mediana dni do nawrotu była dłuższa w grupie badawczej w porównaniu do grupy kontrolnej (208 dni vs 112 dni).  

– W naszym badaniu przyjrzano się połączeniu chodzenia i edukacji prowadzonej przez fizjoterapeutów, który byli wykwalifikowani w coachingu zdrowia. Korzyści z chodzenia mogły wynikać z delikatnych ruchów, obciążenia i wzmocnienia struktur rdzeniowych i mięśni, relaksu i odprężenia oraz uwalniania endorfin – wyjaśniła prof. Pocovi. 

Edukacja zapewniana przez fizjoterapeutę miała na celu lepsze zrozumienie bólu, zmniejszenie strachu związanego z ćwiczeniami i ruchem oraz danie ludziom pewności siebie w radzeniu sobie z bólem.  


Źródło:  

1.„Effectiveness and cost-effectiveness of an individualised, progressive walking and education intervention for the prevention of low back pain recurrence in Australia (WalkBack): a randomised controlled trial”, „The Lancet”, 19 czerwca 2024. 

2. „Walking Helps Guard Against Recurrent Low Back Pain”, „ Medscape Medical News”, 20 czerwca 2024