Którym chorobom sezonowym towarzyszy odczuwanie bólu?
19.12.2024
Na portalu „Medscape” opisano przypadek 27-letniej kobiety, która od czasów nastoletnich odczuwała bóle głowy. Objawy opisała jako stałe, łagodne, na całej głowie i zwykle powiązane z sennością. Nigdy ich nie leczyła. Zwykle ustępowały, gdy budziła się po drzemce lub po śnie. Innym zaobserwowanym symptomem było chroniczne zmęczenie. Nawet kilka razy w tygodniu zdarzało jej się zasypiać przy biurku w pracy. Zwykle kładła się spać w ciągu kilku godzin po powrocie z pracy do domu, zasypiała o 19:00 lub 20:00 i spała do rana.
Pacjentka pracuje jako asystentka administracyjna w ośrodku sportowym. Deklarowała, że poświęca wiele uwagi utrzymaniu zdrowej diety: unikaniu przetworzonej żywności, konserwantów i cukru. Z wywiadu klinicznego wynikało, że w rodzinnej historii występuje nadczynność tarczycy u matki.
Jak opisują lekarze, po badaniach pacjentka wydawała się ogólnie zdrowa i dobrze odżywiona. Jej waga była w normie. Podczas badania fizykalnego nie odnotowano żadnych nieprawidłowości. Zapytana o nastrój, mówiła, że nie miała problemów ze smutkiem, beznadziejnością ani lękiem, wykluczono więc zaburzenia depresyjne i lękowe.
Wyniki kompleksowego panelu metabolicznego i testów czynności tarczycy też były w normie. Rezonans magnetyczny głowy również nie przyniósł odpowiedzi na pytania o przyczynę nawracającego bólu głowy i senności. Pacjentka została skierowana do specjalisty leczenia zaburzeń snu, który zlecił nocne badanie snu (polisomnografię) i Test Wielokrotnego Pomiaru Latencji Snu (MSLT, ang. multiple sleep latency test). Badanie snu zostało odczytywane jako normalne. MSLT wykazał krótkie opóźnienie fazy snu, z szybkim początkiem snu REM podczas drzemki.
Pacjentka otrzymała otrzymała diagnozę narkolepsji typu 2. Diagnoza tej choroby opiera się na kryteriach klinicznych, a także nocnej polisomnografi i dziennym MSLT. Nocny polisomnograf może być normalny lub może wykazywać skrócone wartości latencji snu REM, a dzienny MSLT zazwyczaj wykazuje zespół opóźnionej fazy snu (ang. Delayed Sleep Phase Syndrome – DSPS) .
Najczęstszym objawem narkolepsji typu 2 jest nadmierna senność w ciągu dnia. Ponieważ ten objaw jest niejasny i niespecyficzny, wielu pacjentów nie szuka pomocy medycznej, które mogą opóźnić diagnozę i leczenie.
Pacjentka w tym przypadku miał dobrą odpowiedź na leczenie narkolepsji, czuła się mniej śpiąca w ciągu dnia. Zmniejszyły się częstotliwość bólu głowy.
Źródło: „Constant Headache and Too Tired to Party”, 31 maj 2024, Medscape.