Diagnoza bólu u starszych osób z demencją

Jakie są najlepsze metody diagnostyczne, kiedy kontakt z pacjentem jest ograniczony - wyniki badań na ten temat ukazały się w „The Journal of Pain”. Naukowcy doszli do wniosku, że mnogość istniejących skal i narzędzi nie rozwiązuje problemu. Jednak zamiast tworzyć kolejne, należy skupić się na rozwijaniu już istniejących. Pacjenci z różnymi zaburzeniami poznawczymi nie potrzebują wielu specyficznych narzędzi, ale kompleksowej, spójnej metody, która uwzględniałaby wszystkie objawy niewerbalne bólu.  

Jak zaznaczają w publikacji naukowcy, istnieją liczne i w dużej mierze pokrywające się narzędzia do oceny bólu u osób starszych z demencją. Generalnie zakłada się, że konieczne jest specjalistyczne podejście do diagnozy w tej populacji. Jednak to założenie wcześniej nie było testowane empirycznie. Celem badaczy było porównanie istniejących metod diagnostycznych u seniorów z demencją, z narzędziami opracowanymi dla innych populacji z zaburzeniami poznawczymi.  

W sumie dotychczas opracowano ponad 20 specjalistycznych narzędzi diagnostycznych dla osób starszych z demencją. Zwykle zawierają one nakładające się na siebie elementy. Biorąc pod uwagę, że demencja w zaawansowanych stadiach utrudnia zdolności komunikowania subiektywnego doświadczenia bólu, pracownicy ochrony zdrowia i naukowcy polegają na niewerbalnych zachowaniach bólowych (np. mimice twarzy czy wokalizacji) w ocenie bólu.  

Naukowcy porównali najczęściej używane metody i zakwestionowali potrzebę specjalistycznych narzędzi do oceny bólu w różnych populacjach z zaburzeniami poznawczymi. To skłoniło ekspertów do poddania w wątpliwość potrzebę opracowania coraz większej liczby narzędzi tego rodzaju, zamiast skupiać się na udoskonaleniu istniejących.  

Amerykańskie Towarzystwo Geriatryczne (AGS) nakreśliło 6 obszarów oceny bólu, które należy wziąć pod uwagę podczas diagnozy osób starszych z ograniczoną zdolnością do komunikowania się, tj. mimika, negatywna wokalizacja, język ciała, zmiany we wzorcach aktywności, zmiany w interakcjach interpersonalnych i zmiany stanu psychicznego, ale większość metod diagnostycznych nie obejmuje wszystkich tych elementów.  

- Nasze odkrycia poddają w wątpliwość założenie, że różne narzędzia do oceny bólu, polegające na obserwacjach zachowań bólowych są potrzebne dla różnych populacji z zaburzeniami poznawczymi. Jest to pierwsze badanie, które je porównuje, koncentrując się na grupie osób z umiarkowaną do dużej demencji. Potrzebujemy dalszych badań, żeby opracować optymalne metody diagnostyczne - czytamy w artykule opublikowanym w „The Journal of Pain” . 

Źródło: „Pain in Dementia: An Empirical Test of a Common Assumption”, czerwiec 2024, „The Journal of Pain”.