Którym chorobom sezonowym towarzyszy odczuwanie bólu?
19.12.2024
Około połowa pacjentów z przewlekłym bólem głowy lub migreną nadużywa leków, co prowadzi do nasilenia lub pojawienia się nowych objawów. Ból głowy związany z nadużywaniem leków to trzeci najczęstszy rodzaj bólu głowy, dotyka około 60 milionów ludzi, czyli około 1 proc. światowej populacji. Charakteryzuje się rosnącą częstotliwością. Do leków wywołujących ten rodzaj bólu głowy zaliczamy środki przeciwbólowe, tryptany, pochodne ergotaminy i opioidy.
Ból głowy związany z nadużywaniem leków często leczy się poprzez całkowite zaprzestanie używania leków, ale objawy odstawienia mogą być poważne. Należą do nich nudności i wymioty, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, zaburzenia snu, lęk i niepokój, a czas ich trwania i nasilenie zależą od rodzaju nadużywanego leku na ból głowy.
Nie ma jednak jednego, najlepszego sposobu leczenia bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków. Można przyjąć kilka strategii:
- odstawienie leku z leczeniem zapobiegawczym,
- leczenie zapobiegawcze bez odstawienia
- odstawienie z opcjonalnym leczeniem zapobiegawczym 2 miesiące po odstawieniu
Wyniki badania wykazały, że wszystkie trzy strategie były skuteczne. Zespół badawczy doszedł jednak do wniosku, że zalecanym podejściem jest odstawienie leku w połączeniu z przyjmowaniem środków zapobiegawczych od początku odstawienia.
Pacjentów można podzielić na grupy w zależności od rodzaju bólu głowy i leków, jakie na ten ból przyjmują. W pewnym stopniu da się przewidzieć reakcję pacjenta na podstawie rodzaju leków, których nadużywa i rodzaju pierwotnego bólu głowy. Osoby cierpiące na napięciowy ból głowy mają inne objawy odstawienia niż osoby z migreną, a objawy odstawienia są zwykle nieco krótsze, jeśli pacjent nadużywa tryptanów w porównaniu z lekami przeciwbólowymi.
Źródło: „Medication Overuse Headache a Pain to Treat”, 07 Grudzień, 2023, Medscape