Którym chorobom sezonowym towarzyszy odczuwanie bólu?
19.12.2024
Ból przewlekły jest głównym problemem zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak na całym świecie. Koronawirus SARS-CoV-2 został zidentyfikowany w grudniu 2019 r. i w ciągu kilku miesięcy doprowadził do wprowadzenia lockdownu na całym świecie. W roku 2023 Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że COVID-19 nie jest już globalnym zagrożeniem dla zdrowia. Pandemia miała jednak szereg konsekwencji dla zdrowia społeczeństwa, które mogą być odczuwalne przez kolejne lata. Dlatego, jak podkreślają naukowcy, ważne jest monitorowanie zmian w zakresie bólu po pandemii.
Naukowcy Western University w Ontario (Kanada) oraz z University at Buffalo w Nowym Jorku (USA) przeanalizowali dane z amerykańskiego badania US National Health Interview Survey, przeprowadzanego w roku 2019, 2021 i 2023 . Każdego roku inna grupa około 88 tys. osób w wieku 18 lat i starszych była proszona o odpowiedź na pytania dotyczących doświadczeń związanych z przewlekłym bólem. Wyniki analiz opublikowali na łamach „medRxiv”.
Zarówno w roku 2019, jak i 2021 przewlekły ból zgłaszało 21 proc. ankietowanych. Jednak w 2023 roku odsetek ten wzrósł do 24 proc. Dotyczył bólów większości części ciała – głowy, pleców, ramion, szyi i brzucha. Nie wzrosła tylko częstość bólów zębów i szczęki, choć nie jest jasne, dlaczego. To, że częstsze dolegliwości bólowe zaobserwowano dopiero w 2023 roku może wynikać z powolnego przechodzenia bólu ostrego w przewlekły.
O ile w roku 2019 przewlekły ból, który zakłócał codzienne czynności zgłaszało 7,5 proc. ankietowanych, to w 2023 – już 8,5 proc. To oznacza problemy z funkcjonowaniem dodatkowo 2,6 miliona dorosłych Amerykanów. Efekt dotyczył zarówno mężczyzn, jak i kobiet, reprezentujących różne grupy wiekowe.
Naukowcy podkreślają, że wyjaśnieniem może być izolacja społeczna i słabszy dostęp do usług medycznych, w tym również leczenia ostrego bólu podczas lockdownu. Nieleczone choroby mogą przekształcić się w przewlekłe. Ponadto zamknięcie się ludzi w domach, siedzący tryb życia, brak ruchu sprzyjały bólom mięśni i stawów.
Badacze zwracają uwagę, że większa liczba przypadków bólu przewlekłego to wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia.
Źródło: „Pain Among US Adults Before, During, and After the COVID-19 Pandemic: A Repeated Cross-Sectional Study using the 2019-2023 National Health Interview Survey”, 25 października 2024, „medRxiv”.