
Czy zmiana stylu życia zmniejsza chroniczny ból pleców?
26.03.2025
Ból głowy związany z zapaleniem zatok najczęściej jest uporczywy i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Ma charakter uciskowy i pulsujący, skóra w okolicy zatok jest tkliwa, a dolegliwości mogą się nasilać przy zmianie pozycji, szczególnie podczas pochylania się. Osoby, które się z nim zmagają, często już rano budzą się z pulsującym bólem głowy. Początkowo lokalizuje się w okolicy czoła, nosa i policzków. Może też promieniować w stronę ucha i przemieszczać się do okolic skroni.
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, ból głowy występuje średnio co u trzeciego pacjenta. U większości, ból ten jest łatwy do opanowania za pomocą ogólnie dostępnych środków farmakologicznych. W przypadku braku skuteczności uśmierzenia bólu, jedną z przyczyn tego zjawiska jest błędne diagnozowanie i leczenie zapalenia zatok u chorych, u których ból spowodowany jest inną przyczyną.
Podczas diagnostyki, choroby zatok należy różnicować m.in. z migreną. Ból głowy nie jest jedynym objawem zapalenia zatok. Obecność wydzieliny, niedrożność nosa czy zaburzenie węchu – te objawy też nie są charakterystyczne i mogą występować w innych chorobach. Dlatego poza wywiadem klinicznym pomocne są badania endoskopowe lub obrazowe. Oprócz standardowej rynoskopii i tomografii komputerowej, istnieją inne metody diagnostyczne, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu przyczyn bólu zatokowego. Na przykład, rezonans magnetyczny (MRI) może być użyty do oceny stanu zapalnego i obecności płynu w zatokach.
Leczenie może obejmować zarówno metody farmakologiczne, jak i operacyjne. Także zabiegi balonikowe rozszerzające przewody zatokowe są coraz częściej stosowane w celu przywrócenia prawidłowego drenażu zatok bez konieczności przeprowadzania inwazyjnej chirurgii.
Pewną ulgę mogą przynieść domowe sposoby terapii, należy jednak pamiętać, że to metody wspomagające leczenie farmakologiczne czy operacyjne.