
Depresja u osób cierpiących na chroniczne bóle głowy i migrenę
07.05.2025
Celem kampanii jest podniesienie wiedzy i świadomości na temat migreny oraz okazanie solidarności z chorymi. Migrena to przewlekła choroba neurologiczna objawiająca się silnym, uporczywym bólem głowy.
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11% populacji, w Polsce ok. 3,5 mln ludzi. Choroba częściej dotyczy kobiet. Mimo tak dużej epidemiologii, chorzy na migrenę często nie znajdują zrozumienia i akceptacji społecznej. Rodzina, pracodawcy, podwładni i współpracownicy nie zdają sobie sprawy, że to nie jest „zwykły” ból głowy. Silnym objawom bólowym często towarzyszy nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty.
W części przypadków (15-30 proc.) atak migreny jest poprzedzony wystąpieniem aury, czyli ogniskowych objawów neurologicznych, które trwają od 5 do 60 minut. Aura wzrokowa jest najpowszechniejsza, rzadziej występują również inne jej postaci, takie jak: aura czuciowa (związana z zaburzeniami czucia, np. wędrującymi mrowieniami), aura ruchowa (polegająca np. na czasowych paraliżach różnych części ciała) czy aura z zaburzeniami mowy (pacjent mówi bełkotliwie, ma trudności ze znajdowaniem odpowiednich słów).
Dolegliwości te utrudniają aktywność rodzinną, zawodową i społeczną. Dlatego w Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę kampanie społeczne są skierowane nie tylko do chorych, ale też ich otoczenia. Niska wiedza na temat migreny oraz nagromadzone mity i stereotypy powodują, że osoby z migreną spotykają się z negatywnym podejściem społeczeństwa. Migrena jest traktowana jako wymówka, niegroźna dolegliwość, a nie jak poważna, uciążliwa i bolesna choroba.
Migrenowe bóle głowy wymagają dokładnej diagnozy oraz stałej kontroli lekarskiej i właściwie dobranego leczenia. Oprócz podziału na migrenę z aurą i bez aury, stosowany jest również podział na migrenę epizodyczną i przewlekłą. Migrena przewlekła jest jedną z chorób najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie osób z grupy wiekowej 18-60 lat. Diagnozy dokonuje się na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy (ang. International Classification of Headache Disorders, ICHD). Migrenę przewlekłą rozpoznaje się, gdy u pacjenta występuje ból głowy codziennie lub co drugi dzień (co najmniej 15 dni w miesiącu) przez co najmniej trzy kolejne miesiące. Natomiast migrena epizodyczna jest rozpoznawana, gdy typowe dla niej objawy pojawiają się rzadziej niż przez 15 dni w miesiącu. Kluczem do skutecznego leczenia migreny jest postawienie prawidłowego rozpoznania.
Leczenie migreny nie jest proste. W Polsce od lipca 2022 dostępny jest program lekowy dla pacjentów z migreną przewlekłą, realizowany w 50 ośrodkach w kraju. Pacjenci otrzymują refundowane leczenie toksyną botulinową lub przeciwciałami monoklonalnymi. Terapia ta ma na celu zapobieganie napadom migreny, zmniejszenie liczby dni z bólami głowy w miesiącu, zmniejszenie używania leków przeciwbólowych oraz poprawę jakości życia.