Do tego, że problem doświadczania bólu jest powszechny nie trzeba nikogo przekonywać.

Świadczą o tym statystyki – prawie co 3 osoba w Polsce doświadcza bólu przewlekłego. Każdy z nas może odwołać się do własnych doświadczeń, bo z pewną dozą śmiałości możemy przyjąć, że nie ma osoby na świecie, która nigdy nie zmierzyła się z bólem. Nawet jeśli część naszych pacjentów znajduje się w gronie szczęśliwców nie cierpiących na choroby przewlekłe, to i tak każdego dnia wszyscy są narażeni na kontuzje, wypadki, urazy czy stłuczenia, które skutkują ograniczeniem sprawności i dolegliwościami bólowymi oraz szukaniem pomocy w gabinetach lekarskich. 

O skuteczności terapii przeciwbólowych (a raczej ich braku) mówi się dużo – zarówno w kontekście jakości życia pacjenta jako jednostki, a także w wymiarze społecznym czy ekonomicznym. Podjęto próby usystematyzowania działań, jakich mają podjąć się placówki lecznicze, by proces leczenia bólu był jak najbardziej efektywny. W konsekwencji 9 lutego pojawiło się rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące terapii bólu w warunkach ambulatoryjnych. Pół roku później, na mocy prawa, każda z placówek zobowiązana jest do zastosowania schematów dotyczących diagnostyki, leczenia oraz monitorowania bólu. 

Niniejszy portal „Życie bez bólu” powstał z myślą o tym, by ułatwić Państwu podejmowanie decyzji terapeutycznych w oparciu o aktualną wiedzę i wytyczne. Nie zabraknie również treści organizacyjno-prawnych związanych z wprowadzonym standardem organizacyjnym leczenia bólu. Zastanowimy się w jaki sposób bieżące zmiany legislacyjne wpłynęły na funkcjonowanie placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Wyrażamy głęboką nadzieję, że Państwa działania przyczynią się do podniesienia standardów leczenia bólu, zmniejszenia cierpienia pacjentów i ich szybszych powrotów do zdrowia.