Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty czyli entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to schorzenie przeciążeniowe, charakteryzujące się postępującymi zmianami degeneracyjnymi ścięgien i przyczepów w okolicy kłykcia bocznego kości ramiennej, prowadzącymi do uszkodzeń w strukturze kolagenu oraz nieprawidłowościami w ukrwieniu. Wśród przyczyn tej choroby możemy wyróżnić przeciążenia i mikrourazy wynikające zarówno ze zbyt intensywnej pracy, jak i powtarzalnych, nieprawidłowych wzorców ruchowych mięśni prostowników nadgarstka i palców. 

Choć nazwa może wskazywać występowanie tego schorzenia wyłącznie u sportowców, w rzeczywistości dotyczy szerokiej grupy pacjentów. Niepoprawne wzorce ruchowe pojawiają się najczęściej w trakcie pracy lub niepoprawnie wykonywanych ćwiczeń. Szczególnie narażone są osoby wykonujące pracę polegającą na powtarzaniu ruchów nadgarstka związanych z jego przeprostem oraz nawracaniem np. pisanie na klawiaturze, wkręcanie drobnych elementów. Grupy zawodowe, wśród których najczęściej diagnozuje się łokieć tenisisty to: pracownicy biurowi, mechanicy, hydraulicy, elektrycy, malarze.

Zaburzenie objawia się bolesnością dotykową po stronie bocznej stawu łokciowego oraz bólem w trakcie wykonywania czynności wymagających napięcia mięśni prostowników nadgarstka. Pacjent może mieć problem z chwytaniem i ściskaniem, dyskomfort będzie nasilał się podczas wykonywania przeprostu nadgarstka. Wraz z rozwojem choroby, dolegliwości bólowe pojawiają się stale, nie tylko podczas wykonywania ruchów w obrębie nadgarstka. 

Diagnostyka łokcia tenisisty powinna odbywać się wg standardowego schematu: badanie podmiotowe, przedmiotowe oraz badania dodatkowe. Wykonywany przez pacjenta zawód może być wystarczającym prognostykiem tej entezopatii, a sam wywiad sugeruje zazwyczaj pogłębienie diagnostyki w tym kierunku. Badanie przedmiotowe – palpacyjne, wykazuje bolesność w obrębie nadkłykcia bocznego oraz mięśnia prostownika nadgarstka czy obecność obrzęku. Pomocne może okazać się wykonanie testów diagnostycznych: Milla lub Thomsona. Badania obrazowe - ultrasonografia, rezonans magnetyczny - ostatecznie potwierdzają te schorzenie.

Łokieć tenisisty to choroba, która wraz z rozwojem, w znaczny sposób może ograniczać funkcjonowanie pacjenta. W powrocie do sprawności przydatne będą metody jak: masaż poprzeczny, fala uderzeniowa, terapia laserem. W silnym bólu pomocne mogą okazać się miejscowo działające NLPZ.