
Czy zmiana stylu życia zmniejsza chroniczny ból pleców?
26.03.2025
Bierne palenie może powodować silny ból głowy
Aż dwukrotnie rośnie ryzyko bólów głowy oraz migren u osób, które są narażone na biernie palnie, chociaż same nigdy nie paliły – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Headache”.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym. Te informacje jednoznacznie pokazują, że zarówno czynne, jak i bierne palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
Szereg badań dotyczy różnych chorób, które mają związek z czynnym i biernym paleniem, m.in. z nowotworami czy chorobami płuc. Naukowcy z Southern Medical University w Kantonie w Chinach przyjrzeli się, jak bierne palenie wpływa na silny ból głowy. Przeanalizowali dane zebrane w latach 1999-2004 wśród 4560 osób w wieku 20 lat lub starszych, którzy sami nie palą, ale są narażeni na bierne palenie. Już wcześniej zauważono takie zależności, ale wyniki badań były ograniczone i sprzeczne, ze względu na brak możliwości oceny za pośrednictwem biomarkerów.
Chińscy naukowcy wzięli pod uwagę stężenie kotyniny w surowicy krwi. Kotynina powstaje w organizmie człowieka w wyniku rozkładu nikotyny. Na tej podstawie wyliczyli, że osoby najbardziej narażone na bierne wdychanie dymu tytoniowego miały dwukrotnie wyższe ryzyko występowania silnych bólów głowy lub migren w porównaniu z tymi, którzy nie palili biernie. A 20 proc. z badanych doświadczyło silnego bólu głowy lub migreny w ostatnich trzech miesiącach. Naukowcy wzięli pod uwagę też inne czynniki, jak masa ciała i tryb życia. Największe zależności między biernym paleniem a silnymi bólami głowy czy migrenami stwierdzono uosób prowadzących siedzący tryb życia oraz szczupłych, ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) poniżej 25. Jednak badania nie wykazały takiego związku u osób, które były w niewielkim stopniu narażone na bierne palenie.
Naukowcy pokazali, że ekspozycja na bierne palenie ma znaczący wpływ na występowanie silnych bóli głowy lub migren u nigdy niepalących osób. Zaznaczyli jednak, że w przyszłości są niezbędne prospektywne badania do weryfikacji tego związku. A już dziś należy unikać biernego palenia.
1. Ministerstwo Zdrowia, https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/szkodliwosc-palenia-tytoniu/
2. „Association between secondhand smoke exposure and severe headaches or migraine in never-smoking adults”, Headache, November/December 2023
https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.14640