Z jakimi rodzajami bólu pacjenci zgłaszają się do specjalisty najczęściej?

Ból, będący powszechną dolegliwością, pełni kluczową rolę w medycynie jako sygnał wskazujący na możliwą obecność choroby lub urazu. Choć jego obecność bywa nieprzyjemna, stanowi istotny mechanizm ostrzegawczy, mobilizując organizm do walki z chorobą. W ten sposób, mimo swego niekomfortowego charakteru, ból staje się istotnym elementem procesu, który może wpływać na ogólny stan zdrowia pacjenta. 

Ból jest niejednokrotnie pierwszym objawem, z jakim pacjenci zgłaszają się po pomoc medyczną do specjalistów, a rodzaj bólu często zależy od specyfiki dolegliwości. Bóle głowy, to obok bólu pleców jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka, lub może spotkać praktycznie każdego. Częstym powodem wizyt w poradni leczenia bólu są bóle głowy, takie jak: migreny, napięciowe bóle głowy, czy klasterowy ból głowy.  

Migrena jest chorobą powszechną i dotyczy ok. 10-12 proc. populacji ogólnej świata, co oznacza, że w Polsce choruje na nią około 4 mln osób. Zazwyczaj pojawia się u kobiet oraz osób aktywnych zawodowo. Migrenę cechuje silny, napadowy ból głowy i towarzyszące mu objawy pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego, jak: mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło i hałas. Klasterowy ból głowy to niezwykle silny ból zlokalizowany w okolicy oka, który trwa od 15 minut do 3 godzin. W odróżnieniu do migreny, gdzie ból głowy jest odczuwany po jednej stronie głowy, za okiem, z tyłu lub z przodu głowy lub w całej głowie, ból klasterowy obejmuje tylko jedną stronę głowy. Dotyka on mężczyzn około 9 razy częściej niż kobiet.  

Ważną częścią ciała, o którą należy dbać przez całe życie, aby nie odczuwać dyskomfortu jest kręgosłup. Podlega on wszelkim obciążeniom i naciskom. Siedzący tryb życia, brak ruchu, a także brak systemowego podejścia do leczenia bólu pleców mogą być główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie. Skala zjawiska jest ogromna. W 2020 r. na ból pleców cierpiało ok. 620 mln ludzi. Przewiduje się, że do 2050 r. problem ten będzie dotyczyć blisko 850 mln osób na całym świecie. Statystycznie przyjęto, że ok.75% społeczeństwa cierpi na bóle różnych odcinków kręgosłupa, a ok 25-60% to bóle przewlekłe. 

Często pojawiającym się bólem jest bol stawów, zwłaszcza wtedy, gdy chory cierpi na choroby zwyrodnieniowe lub zapalne jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Należy pamiętać również o bólach neuropatycznych, np. neuropatii cukrzycowej, neuropatii po chemioterapii, bólu po urazie rdzenia kręgowego.  

Do innych często występujących rodzajów bólu zaliczamy: ból napięciowy, ból związany z nadmiernym stresowaniem się, ból brzucha, ból trzewny (związany z układem pokarmowym), ból menstruacyjny, ból spowodowany kamieniami nerkowymi, czy ból zęba.  

Istnieją również nietypowe lub mało znane schorzenia związane z bólem, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Są to m.in.: bóle psychosomatyczne, nie powiązane z jakimkolwiek uszkodzeniem ciała, ale związane są z problemami emocjonalnymi lub psychicznymi jak depresja, czy zaburzenia lękowe. Lekarze stykają się również z bólami idiopatycznymi, pojawiającymi się bez wyraźnej przyczyny oraz bólami „wielopostaciowymi”, które są objawami kilku różnych schorzeń lub stanów danego chorego.