Komisje wyborcze zabezpieczone lepiej niż szpitale?

Półmaski FFP1, bariery ochronne i dezynfekcja non stop

Jak przed zakażeniem będą zabezpieczone osoby przebywające w lokalach wyborczych 28 czerwca? Już wiadomo, ponieważ do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych.
Jak wynika z projektu, w lokalu wyborczym może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, nie licząc członków obwodowej komisji wyborczej.
Przy wejściu do lokalu wyborczego powinien zostać zapewniony płyn antyseptyczny do rąk. Ponadto klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, powinny być dezynfekowane nie rzadziej niż 6 razy w trakcie głosowania.
W lokalu wyborczym musi być zapewniony prawidłowy obieg powietrza. Aby go zapewnić, okna powinny mieć mechanizm, który pozwala je łatwo otworzyć. Ponadto lokal musi być wietrzony przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy oraz co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut. Wietrzenie nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.
Zalecana jest także stała praca instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub grawitacyjnej, jeżeli budynek jest w nie wyposażony.
Rozporządzenie precyzuje też, jaką ochronę muszą mieć zapewnioną członkowie komisji.
Między stanowiskami pracy dla członków komisji obwodowej musi zostać zachowane co najmniej 1,5 m odstępu. Pracownicy mają być wyposażeni w: jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej każdemu członkowi tej komisji ich zmianę według potrzeb, płyn do dezynfekcji rąk w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek, przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję, przyłbice lub półmaski filtrujące FFP1 w liczbie zapewniającej każdemu członkowi tej komisji ich zmianę, zgodnie z czasem używania tej maski określonym lub zalecanym przez producenta.
W przypadku wyposażenia członków obwodowej komisji wyborczej wyłącznie w przyłbice, stanowisko pracy członka tej komisji musi być wyposażone w nieprzepuszczalną barierę wykonaną z tworzywa nieprzepuszczającego powietrza, o wysokości co najmniej 1 m powyżej poziomu stołu. Nie ma obowiązku wyposażania w taką barierę, jeśli członkowie komisji używają półmasek.
Nie ma obowiązku wyposażania w barierę lokali wyborczych w obwodzie utworzonym za granicą, w którym głosowanie odbywa się korespondencyjnie.
Środki ochrony osobistej muszą spełniać normy Ministerstwa Zdrowia odnośnie do produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19.

id