Fizjoterapeuci prosili o więcej, dostaną mniej

NFZ wprowadza niższe stawki za telekonsultacje w leczeniu chorych w śpiączce

Fizjoterapeuci są oburzeni obniżeniem stawek za teleporady. Według NFZ za te świadczenia należy się mniej, bo ich koszty są mniejsze.
Już w maju Krajowa Izba Fizjoterapeutów protestowała przeciwko obniżeniu wycen za opiekę nad osobami w śpiączce i domagała się ich wzrostu. Argumentowała, że jest to konieczne w czasach pandemii COVID-19. Wyższe koszty są spowodowane środkami ochronnymi, a także zmianą organizacji pracy i zmniejszoną liczbą pacjentów. Izba wykazywała, że koszty niektórych świadczeń wzrosły nawet o połowę.
Mimo to NFZ w nowym zarządzeniu przewidział niższe wyceny świadczeń rehabilitacyjnych. Jak wyjaśnia fundusz, zmiany mają w szczególności na celu dostosowanie przepisów do obowiązującego stanu prawnego.
Zarządzenie przewiduje wprowadzenie wskaźnika korygującego 0,69 dla świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej i programów zdrowotnych w leczeniu dzieci i dorosłych ze śpiączką z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych. Powodem są niższe koszty realizacji wizyt w takiej formie – zwraca uwagę NFZ.
– Mając na uwadze porównanie kosztów realizacji świadczeń z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych z realizacją tego świadczenia przy bezpośrednim kontakcie z pacjentem, wprowadzono zastosowanie wskaźnika korygującego o wartości 0,69. Świadczeniodawca, realizując świadczenie w tradycyjny sposób, ponosi koszty utrzymania lokalu, w tym m.in. sprzątania, amortyzacji sprzętu wykorzystywanego do realizacji zabiegów itp. Obecnie należy mieć także na uwadze koszty związane z zaostrzonym reżimem sanitarnym. Natomiast w przypadku realizowania świadczeń z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych ponoszone koszty są mniejsze – uzasadnia NFZ.
Nowe wyceny będą obowiązywały w rozliczeniach za okres od 11 kwietnia.

id