Centra Kompetencji Raka Jelita Grubego w centrum uwagi

Nowe rozwiązania powinny wzmacniać, a nie eliminować ośrodków już zaangażowanych w opiekę onkologiczną – apelują Pracodawcy RP.

Organizacja Pracodawcy RP wypowiedziała się na temat podjętych przez resort zdrowia działań na rzecz opracowania nowego modelu organizacji diagnostyki i leczenia nowotworów jelita grubego. 

Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia związane z procedowanymi i wprowadzonymi rozwiązaniami dotyczącego kompleksowego leczenia raka piersi, eksperci zwrócili się do resortu zdrowia o uwzględnienie sugestii, jak również przeprowadzenie konferencji uzgodnieniowej.

Pracodawcy RP zwrócili również uwagę na fakt, aby projektowane centra kompleksowej opieki onkologicznej faktycznie przełożyły się na zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach oraz obniżenie umieralności. Nowotwory złośliwe stanowią niestety narastający problem zdrowotny, a Polska nadal nie osiągnęła poprawy w obszarach determinujących skuteczność leczenia onkologicznego. 

Wyrazili też nadzieję, że ostateczne rozwiązania w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej pozwolą na wzmocnienie, a nie eliminację ośrodków już zaangażowanych w opiekę onkologiczną, przy założeniu dopuszczenia zastosowania multidyscyplinarnego podejścia zakładającego współpracę między specjalistami i ośrodkami.

„Biorąc pod uwagę rozwiązania zawarte w projekcie koszyka ambulatoryjnego, pozwalamy sobie zwrócić uwagę na istotną kwestię dotyczącą wszystkich wskazanych w projekcie porad. Porady te mogą być samodzielnie realizowane w dedykowanych do nich poradniach, w związku z tym wyrażamy nadzieję, że w rzeczywistości nie zderzymy się z wymogiem posiadania w strukturze organizacyjnej wszystkich wskazanych poradni, bo to w znaczny sposób przyczyniłoby się do ograniczenia dostępu do kompleksowych świadczeń onkologicznych. Poza tym niezasadnym jest tworzenie wymagań nakładających konieczność posiadania w strukturze zarówno np. poradni chirurgii onkologicznej oraz poradni chirurgicznej. Zaproponowane w projekcie wymagania formalne niestety stwarzają taką sytuację. Dlatego też wnioskujemy, aby wymagane w warunkach formalnych porady stanowiły dla siebie alternatywę” – podkreśla wiceprezydent Pracodawców RP dr Andrzej Mądrala.

Proponowany model kompleksowej opieki onkologicznej w nowotworach jelita grubego zakłada, że Centra Kompetencji Raka Jelita Grubego powstaną na bazie istniejących szpitali zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, zapewnią niezbędne wymagania organizacyjne (wymaganą infrastrukturę i potencjał wykonawczy do realizacji świadczeń), będą koordynowały proces diagnostyczno-terapeutyczny danego pacjenta, niezależnie od realizacji procedur w ramach własnego potencjału, jak również realizacji przez podmioty współpracujące, zapewnią wielodyscyplinarny zespół diagnostyczno-terapeutyczny, a także zapewnią dostęp do świadczeń w zakresie chemioterapii oraz radioterapii.

Jak poinformował resort zdrowia, zaproponowany model został opracowany na podstawie krytycznej analizy rozwiązań organizacyjnych w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów jelita grubego w Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Organizacja opieki w tych krajach opiera się na następujących założeniach: zaangażowaniu wyspecjalizowanych jednostek w opiekę onkologiczną, przy założeniu dopuszczenia do leczenia nowotworów szpitali ogólnych; zastosowaniu multidyscyplinarnego podejścia zakładającego współpracę między specjalistami i ośrodkami.



INK