ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Spodziewajmy się pandemii chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego
Warto nagłaśniać akcje profilaktyczne
– W związku z trudnościami z dotarciem do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów, o 60-70 proc. zmniejszyła się liczba wizyt o charakterze profilaktycznym i badań profilaktycznych – mówił, przytaczając dane amerykańskie, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie prof. Tomasz Grodzicki podczas konferencji zapowiadającej VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Zwrócił uwagę, że w związku z pandemią profilaktyka innych chorób, w tym nowotworowych, padła, a trudności z dotarciem do specjalisty sprawiły, że zdecydowanie zmniejszyła się liczba badań.
– Jeżeli ten trend się utrzyma, to za ok. pół roku, do roku, możemy się spodziewać pandemii nie tyle koronawirusa, ile chorób nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego – ocenił prof. Grodzicki, pełniący też funkcję rektora Collegium Medicum UJ.
Podkreślił, że w takiej sytuacji warto nagłaśniać wszelkie akcje o charakterze profilaktycznym.
W ramach rozpoczynającego się w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 29 jednostkach w 21 miastach odbywać się będą wydarzenia zwiększające świadomość tych chorób. Warto poinformować pacjentów, że dla osób, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy lub z grupy podwyższonego ryzyka, przewidziano bezpłatne badania.
Kierownik Oddziału Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego prof. Paweł Stręk zwrócił uwagę, że coraz więcej osób choruje na nowotwory głowy i szyi, które są na siódmymi co do zapadalności rodzajami nowotworów na świecie. Przywołał też dane, wg których nowotwory głowy i szyi stanowią ok. 8 proc. wszystkich nowotworów rozpoznawanych u mężczyzn i ok. 5 proc. u kobiet. Każdego roku na świecie rozpoznaje się 600 tys. nowych zachorowań, a 350 tys. osób umiera.
Należy więc szczególnie zwrócić uwagę na pacjentów, którzy dłużej niż trzy tygodnie zauważą u siebie jeden objawów: pieczenie języka, owrzodzenia lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła połączony z problemami z przełykaniem, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawienie z niego.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Grodzicki zapowiedział również, że w drugiej połowie października Szpital Uniwersytecki zorganizuje tydzień profilaktyki różnych chorób.
Kampanię prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.