BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Miejsce skojarzonego preparatu ibuprofenu i paracetamolu w zwalczaniu gorączki u dzieci – studium przypadków
dr n. med. Justyna Tymińska specjalista medycyny rodzinnej indywidualna praktyka lekarska
Gorączka jest częstym objawem u dziecka, z którym rodzice zgłaszają się do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Podwyższenie temperatury ciała towarzyszy większości łagodnych infekcji u dzieci, ale może także być objawem ciężkiej infekcji mogącej stanowić zagrożenie życia. Aby prawidłowo diagnozować dziecko z gorączką, konieczne jest zebranie wnikliwego wywiadu oraz dokładne badanie przedmiotowe. Z uwagi na ryzyko wystąpienia drgawek gorączkowych u dzieci, prawidłowe leczenie przeciwgorączkowe jest szczególnie istotne.
Przypadek 1
Wizyta w ramach e-wizyty – rozmowa z matką 25-miesięcznego chłopca, u którego dzień wcześniej po południu pojawiła się gorączka 39,2℃. Matka zastosowała doustny preparat ibuprofenu w stężeniu 40 mg/ml w dawce 2 ml z mierną poprawą – temperatura obniżyła się dopiero po 2 godz. od podania leku, po czym zaczęła ponownie rosnąć. Po 4 godz. od podania ibuprofenu, przy temperaturze 39,5℃, podano doustnie preparat paracetamolu w stężeniu 125 mg/5 ml w dawce 5 ml. Normalizację temperatury uzyskano po 1,5 godz. od podania leku. Z powodu narastającej gorączki chłopiec wymagał ponownego podania ibuprofenu. Ostatni raz otrzymał ten lek na godzinę przed e-wizytą. Matka negowała występowanie u synka innych dolegliwości, apetyt był w normie. O ile chłopiec był bardziej markotny i senny w czasie gorączki, to jego zachowanie w okresach między gorączkami wracało do normy i nie budziło niepokoju matki.
Dzień przed wystąpieniem gorączki rodzina brała udział w rodzinnej uroczystości w miejscowości oddalonej o ok. 100 km od miejsca zamieszkania. Pozostali członkowie rodziny byli zdrowi i nie zgłaszali żadnych dolegliwości.
Chłopiec nie był pod opieką poradni specjalistycznej, nie chorował przewlekle, nie przyjmował leków na stałe. Wywiad w kierunku uczulenia, w tym na leki, negatywny. Dotychczasowy rozwój dziecka był prawidłowy, obecnie masa ciała 12 kg. W wywiadzie rodzinnym: matka – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ojciec i siostra – zdrowi.
Rozpoznanie: gorączka o nieznanej przyczynie.
Zalecenia:
- wykonanie badania ogólnego moczu – kontrola z wynikiem
- zwiększenie dawek leków przeciwgorączkowych: ibuprofen 3 ml co 6 godz., paracetamol 7 ml co 4 godz.
Poinformowano o działaniach niepożądanych leków. W razie braku poprawy konieczna wizyta stacjonarna.
Wizyta kontrolna stacjonarna
Na drugi dzień matka zgłosiła się na wizytę kontrolną. Chłopiec gorączkował do 40℃, przerwy między gorączkami nadal wynosiły ok. 5 godz., zachowanie w okresach między gorączkami było prawidłowe. Apetyt dziecka był w normie, chętnie pił, mocz oddawał. W wykonanym badaniu ogólnym moczu nie stwierdzono odchyleń.
Chłopiec z ciąży drugiej urodzony w 38 tygodniu ciąży drogą cięcia cesarskiego z powodu zagrażającej zamartwicy płodu z masą urodzeniową 3070 g, oceniony na 7 punktów w skali Apgar w 1 min i 9 punktów w 5 min. W okresie noworodkowym żółtaczka fizjologiczna. Chłopiec szczepiony dotychczas zgodnie z programem szczepień ochronnych, do uzupełnienia IV dawka szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Haemophilus influenzae i poliomyelitis.
Badanie przedmiotowe
Stan ogólny chłopca był dobry. Temperatura ciała zmierzona w gabinecie wyniosła 37,5℃. Na skórze nie stwierdzono wykwitów patologicznych, węzły chłonne nie były powiększone. Powrót włośniczkowy wyniósł poniżej 2 s. Badanie gardła wykazało lekkie zaczerwienienie łuków podniebiennych, przy czym migdałki podniebienne były prawidłowe, bez nalotów, a na tylnej ścianie gardła nie było widocznej wydzieliny. Błony bębenkowe w badaniu otoskopowym – prawidłowe. Nad płucami szmer pęcherzykowy prawidłowy, bez dodatkowych zmian osłuchowych. Serce: rytm zatokowy miarowy 100/min, bez słyszalnego szmeru nad sercem. Brzuch: perystaltyka prawidłowa, brzuch palpacyjnie miękki, niebolesny, bez patologicznych oporów, wątroba i śledziona w normie, bez objawów otrzewnowych, objaw Goldflama obustronnie ujemny. Objawy oponowe: nieobecne.
Zlecono wykonanie szybkiego testu na obecność antygenu S. pyogenes – uzyskano wynik negatywny.
Rozpoznanie wstępne: ostre zapalenie gardła o etiologii wirusowej.
Zalecenia:
- w razie temperatury powyżej 38,5℃, 5 ml doustnej zawiesiny ibuprofenu i paracetamolu 100 mg + 125 mg/5 ml max. 4 razy na dobę
- chlorowodorek benzydaminy w aerozolu do gardła 4 razy dziennie 3 dawki
- nebulizacje z 0,9% NaCl 3 razy dziennie 1 ampułka 10 ml do godz. 17.00
- pojenie dziecka.
Poinformowano rodziców o działaniach niepożądanych leków oraz zalecono kontakt z lekarzem w razie braku poprawy lub pogorszenia stanu zdrowia dziecka.
Wizyta kontrolna stacjonarna
Wizyta kontrolna miała miejsce 2 dni później i odbyła się w obecności matki. Według niej w 3 dobie infekcji na skórze chłopca pojawiła się wysypka. Zmiany skórne ustępowały pod wpływem ucisku i obejmowały okolicę klatki piersiowej, pleców oraz brzucha. Gorączka ustąpiła wraz z pojawieniem się wysypki, a inne dolegliwości nie wystąpiły.
Badanie przedmiotowe
Stan ogólny chłopca był dobry, temperatura ciała prawidłowa. Zmiany na łukach podniebiennych obserwowane podczas poprzedniej wizyty całkowicie się wycofały. Na skórze klatki piersiowej, pleców i brzucha widoczna była bladoróżowa, drobnoplamisto-grudkowa wysypka, ustępująca pod wpływem ucisku. Poza tym w badaniu przedmiotowym nie stwierdzono odchyleń.
Rozpoznanie ostateczne: rumień nagły.
Dziecko nie wymagało dalszego leczenia.
Omówienie
W opisywanym przypadku początkowo wysnuto podejrzenie zapalenia gardła. Informacje uzyskane od rodziców, takie jak: nagły początek choroby, gorączka i brak kataru lub kaszlu oraz wynik badania przedmiotowego, mogły wskazywać na etiologię bakteryjną tej infekcji. W celu ustalenia etiologii posłużono się w pierwszej kolejności skalą Centora zmodyfikowaną przez McIsaaca1, którą zaprezentowano w tabeli 1. Chłopiec uzyskał 2 punkty (gorączka >38℃ i niewystępowanie kaszlu), co kwalifikowało go do wykonania szybkiego testu na obecność antygenu tej bakterii (tabela 2).
Tabela 1. Skala punktowa oceny prawdopodobieństwa zakażenia S. pyogenes według Centora zmodyfikowana przez McIsaaca1
Tabela 2. Prawdopodobieństwo etologii S. pyogenes w zależności od liczby punktów wg skali Centora zmodyfikowanej przez McIsaaca1
W obliczu negatywnego wyniku szybkiego testu na obecność antygenu S. pyogenes oraz na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego rozpoznano zapalenie gardła o etiologii wirusowej.
W opisywanym przypadku leki przeciwgorączkowe stosowane naprzemiennie okazały się nieskuteczne. W związku z tym zalecono podawanie preparatu skojarzonego ibuprofenu i paracetamolu w zawiesinie doustnej zgodnie z rekomendacjami postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego wydanymi w ramach działalności Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków2l. Ponadto włączenie tego leku w tej sytuacji było zgodne ze wskazaniami zawartymi w charakterystyce wybranego produktu leczniczego3. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii skojarzonej ibuprofenu i paracetamolu zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Okazuje się, że jednoczesne podanie obu leków może lepiej i trwalej zwalczać gorączkę niż stosowanie tych leków osobno4. Dzieje się tak między innymi dlatego, że oba leki mają podobną farmakokinetykę wymagającą podawania ich co 4-6 godz., a jednocześnie różny metabolizm. Ibuprofen, działający obwodowo i ośrodkowo z przewagą działania obwodowego, blokuje komponentę cyklooksygenazową metabolizmu kwasu arachidonowego. Z kolei paracetamol, działający wyłącznie ośrodkowo, blokuje komponentę peroksydazową cyklooksygenazy2. Badania nad bezpieczeństwem równoczesnego stosowania ibuprofenu i paracetamolu u dzieci wykazały, że jednoczesne stosowanie tych dwóch leków nie zwiększa ich toksyczności, w porównaniu z sytuacją, gdy oba te leki są podawane osobno5.
U każdego dziecka z gorączką należy wykluczyć objawy sugerujące ciężką infekcję bakteryjną, która może stanowić zagrożenie życia. W opisywanym przypadku zachowanie dziecka między okresami gorączki nie budziło niepokoju rodziców, stan dziecka w gabinecie oceniony był jako dobry, na skórze nie odnotowano patologicznych zmian, a powrót włośniczkowy był prawidłowy. To dodatkowo potwierdzało etiologię wirusową infekcji i uzasadniało stosowanie leczenia objawowego ambulatoryjnie.
Wizyta kontrolna dostarczyła nowych informacji. Na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego ostatecznie u chłopca rozpoznano rumień nagły wywołany przez HHV-6 i/lub HHV-7 z grupy Herpesviridae. Za tym rozpoznaniem przemawiało pojawienie się bladoróżowej, drobnoplamistej wysypki po 3 dniach trwającej gorączki, po wystąpieniu której ciepłota ciała się unormowała. Ponadto ważny był fakt, że wysypka dotyczyła głównie tułowia i znikała po uciśnięciu6. Rumień nagły najczęściej występuje u dzieci, które nie ukończyły 3 r.ż., a opisywany przypadek dotyczył dziecka 25-miesięcznego. W przebiegu rumienia nagłego można też czasami zaobserwować łagodne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, tak jak to miało miejsce u chłopca. Mimo że rumień nagły charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, mogą zdarzyć się powikłania, przy czym najczęstszym są drgawki gorączkowe związane z wysoką, często trudno do zwalczenia, gorączką7. Włączenie skutecznego, skojarzonego leku przeciwgorączkowego w wygodnej formie do podania zdecydowanie ułatwiło rodzicom zwalczanie gorączki, co w opisywanym przypadku okazało się szczególnie ważne.
Przypadek 2
Do gabinetu lekarza POZ zgłosiła się matka z gorączkującą 3-letnią dziewczynką. Gorączka po raz pierwszy pojawiła się poprzedniego dnia i wyniosła maksymalnie 39,5℃. Przerwy między gorączkami wynosiły 4-5 godz,, a zachowanie między gorączkami nie budziło niepokoju matki. Rodzice stosowali naprzemiennie doustną zawiesinę ibuprofenu w stężeniu 40 mg/ml w dawce 4,25 ml i paracetamolu w stężeniu 125 mg/5 ml w dawce 10 ml – z mierną poprawą. Matka zwracała uwagę na fakt, że zwalczanie gorączki u córki zawsze sprawia jej wiele trudności. Negowała występowanie u dziewczynki innych dolegliwości, apetyt był w normie, dziewczynka chętnie przyjmowała płyny, mocz oddawała.
Dziecko z ciąży pierwszej, urodzone w 41 tygodniu ciąży drogami i siłami natury, z masą urodzeniową 3530 g, ocenione na 10 punktów w skali Apgar. W okresie noworodkowym żółtaczka fizjologiczna. Dziewczynka szczepiona dotychczas zgodnie z programem szczepień ochronnych, uczęszczająca do żłobka.
Dziecko znajdowało się pod opieką poradni laryngologicznej z powodu podejrzenia przerostu migdałka gardłowego. Poza tym bez chorób przewlekłych w wywiadzie, bez leków na stałe. Wywiad w kierunku uczulenia, w tym na leki, negatywny. Dotychczasowy rozwój dziecka był prawidłowy, obecnie masa ciała 17 kg. W wywiadzie rodzinnym: matka – zdrowa, ojciec – astma oskrzelowa.
Badanie przedmiotowe
Stan ogólny dziewczynki był dobry. Temperatura ciała zmierzona w gabinecie wyniosła 37,2℃. Na skórze nie stwierdzono wykwitów patologicznych, węzły chłonne nie były powiększone. Powrót włośniczkowy wyniósł poniżej 2 s. Badanie gardła nie wykazało nieprawidłowości, przy czym migdałki podniebienne były rozpulchnione, ale bez nalotów, a na tylnej ścianie gardła nie było widocznej wydzieliny. Błony bębenkowe w badaniu otoskopowym – prawidłowe. Nad płucami szmer pęcherzykowy prawidłowy, bez dodatkowych zmian osłuchowych. Serce: rytm zatokowy miarowy 110/min, bez słyszalnego szmeru nad sercem. Brzuch: perystaltyka prawidłowa, brzuch palpacyjnie miękki, niebolesny, bez patologicznych oporów, wątroba i śledziona w normie, bez objawów otrzewnowych, objaw Goldflama obustronnie ujemny. Objawy oponowe: nieobecne.
Rozpoznanie: gorączka o nieustalonej przyczynie.
Zalecenia:
- w razie temperatury powyżej 38,5℃ 5 ml doustnej zawiesiny ibuprofenu i paracetamolu 100 mg + 125 mg/5 ml max. 4 razy na dobę
- w razie utrzymującej się gorączki bez innych dolegliwości należy wykonać badanie ogólne moczu i zgłosić się do lekarza.
Matka nie wykonała zaleconych badań i nie zgłosiła się na wizytę kontrolną. Po miesiącu przyszła ze zdrowym dzieckiem w celu wykonania pierwszej dawki obowiązkowego szczepienia przeciwko ospie wietrznej. Według matki gorączka, z którą zgłosiła się miesiąc wcześniej do lekarza, ustąpiła na drugi dzień po wizycie.
Omówienie
W opisywanym przypadku oba leki przeciwgorączkowe zastosowane przez matkę w prawidłowych dawkach, ale osobno, okazały się nieskuteczne w zwalczaniu gorączki. Dlatego zdecydowano się na zastosowanie preparatu skojarzonego ibuprofenu i paracetamolu w zawiesinie doustnej. Takie postępowanie było zgodne ze wspomnianymi powyżej rekomendacjami wydanymi w ramach działalności Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków oraz charakterystyką produktu leczniczego i okazało się skuteczne w zwalczeniu gorączki2,3. Z uwagi na fakt, że gorączka ustąpiła, matka nie zgłaszała żadnych dolegliwości u córki, a w badaniu przedmiotowym nie stwierdzono odchyleń, dziewczynkę zakwalifikowano do podania pierwszej dawki obowiązkowego szczepienia przeciwko ospie wietrznej, które należało jej podać z uwagi na fakt uczęszczania do żłobka. Ze względu na zgłaszane przez matkę problemy w zwalczaniu gorączki zaproponowano, aby w razie kolejnego epizodu gorączki u dziewczynki stosowała preparat skojarzony ibuprofenu i paracetamolu, a nie oba te leki osobno. Ponadto matkę poinformowano, że w razie nawracających gorączek bez innych dolegliwości należy zgłosić się na wizytę kontrolną w celu dalszej diagnostyki.
Piśmiennictwo
1. Hryniewicz W, Albrecht P, Radzikowski A i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Instytut Leków. Warszawa 2016:46-8
2. Hryniewicz W, Albrecht P, Radzikowski A i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitanych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Instytut Leków. Warszawa 2016:189-91
3. Charakterystyka produktu leczniczego Kidofen Duo – https://podyplomie.pl/system/web/Kidofen_duo_ChPL.pdf
4. Sullivan JE, Farrar HC. Clinical report – fever and antipyretic use in children. Pediatrics 2011;127:580-7
5. De Vries F, Setakis E, van Staa TP. Concomitant use of ibuprofen and paracetamol and the risk of major clinical safety outcomes. Br J Clin Pharmacol 2010;70(3):429-38
6. Szczepańska-Putz M. Wysypki w przebiegu chorób wirusowych. W: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Tom 1. Cianciara J, Juszczyk J (red.). Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012:321
7. Popielska J, Marczyńska M. Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych. Ped po Dypl 2016;20(1):41-50