Neurochirurdzy edukowali swoich pacjentów online

Ciekawa inicjatywa warszawskiej kliniki

Podczas lockdownu lekarze z WUM postanowili wykorzystać możliwości, jakie dają media społecznościowe, do kontaktu i edukacji pacjentów.
Specjaliści z Kliniki Neurochirurgii UCK WUM przy ul. Banacha odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenie grupy facebookowej skupiającej osoby cierpiące na rzadkie choroby: zespół Chiariego i jamistość rdzenia. Po raz pierwszy zorganizowali dla nich webinar, podczas którego dzielili się wiedzą i odpowiadali na pytania.
O metodach leczenia mówił prof. dr hab. Przemysław Kunert (WUM), objawy typowe i nietypowe omówił dr Artur Balasa (WUM), a specyfikę chorób u dzieci – dr n.med. Paweł Kowalczyk z Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. Strategie leczenia bólu przedstawił dr n. med. Jerzy Jarosz z Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa w Warszawie.
Wirtualne spotkanie z pacjentami trwało trzy godziny, jednocześnie specjaliści odpowiadali na pytania zadawane na czacie.
Prof. Przemysław Kunert przyznał, że choć obie choroby są rzadkie, to mają wiele szczegółowych aspektów. Jak dodał, webinar z udziałem pacjentów jest ciekawym doświadczeniem. Podczas wizyty pacjenta lekarz jest skupiony na bieżącym problemie danej osoby. Spotkanie online z liczną grupą daje lekarzom ogromną bazę wiedzy o odczuciach pacjentów i pokazuje, jak złożony jest ich problem w dłuższym okresie – mówił na zakończenie.
Wymienił także ośrodki w Polsce, do których mogą zgłaszać się chorzy.

id